Portál:Vietnam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledáváníEmblem of Vietnam.svg
Location Vietnam ASEAN.svg

Vietnam (vietnamsky Việt Nam), celým názvem Socialistická republika Vietnam (vietnamsky Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam), je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře, s více než dvoutisíciletou historií. Jeho sousedy jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání.

Více o Vietnamu.

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že…

kur domácí byl vyšlechtěn z divokého kura bankivského již před 10 000 lety v oblasti dnešního Vietnamu ?
… nejdelší lanovka přes moře se nachází ve Vietnamu a vede z města Nha Trang na ostrov Hon Tre ?

… prvním vietnamským kosmonautem byl Phạm Tuân?

ČLÁNEK

Rudá řeka (čínsky pinyin 'Hóng Hé', znaky 红河, vietnamsky Sông Hồng) je řeka na jihu ČLR (Jün-nan) a na severu Vietnamu. Je dlouhá 1183 km. Povodí má rozlohu přibližně 158 000 km².

Pramení na Jünnanské vysočině a na horním a středním toku teče převážně v hluboké dolině. Koryto oplývá velkým množstvím peřejí. Na dolním toku protéká přímořskou nížinou. Ústí do zálivu Bakbo Jihočínského moře, přičemž vytváří deltu Bakbo o rozloze přibližně 15 000 km². Hlavní přítoky jsou řeka Lo zleva a Černá řeka zprava.

Řekou protéká nejvíce vody v období letního monzunu. Průměrný průtok vody činí přibližně 3800 m³/s a maximální 35 000 m³/s. Při povodních se úroveň hladiny zvedá o 10 až 12 m. V deltě je hlavní tok i jednotlivá ramena obehnána hrázemi na ochranu před povodněmi. Řeka unáší ročně až 130 Mt pevných částic, které dávají její vodě charakteristický červený odstín.

Voda z řeky se ve velké míře využívá na zavlažování a to především pro potřeby pěstování rýže. Vodní doprava je možná na dolním toku. Do města Hanoj, které leží ve vzdálenosti 175 km od moře mohou plout námořní lodě. Na řece leží města Cho-kchou (ČLR), Laokaj, Jenbaj, Hanoj a v deltě Hajfon (Vietnam).

Celý článekDalší články o VietnamuArchiv

POMOZTE

NOVÉ ČLÁNKY

KATEGORIE

OBRÁZEK

ARVN Rangers defend Saigon, Tet Offensive.jpg
ARVN Rangers v akci při obraně Saigonu během ofenzívy Tet roku 1968
Archiv

ŠABLONY

  • Najdete-li článek týkající se Vietnamu, vložte prosím na jeho konec šablonu {{Portál Vietnam}}.
  • Dále můžete také pomoci označováním pahýlů o Vietnamu šablonou {{Pahýl}}.

INFORMACE

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Vietnam}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.
  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek či obrázek, který by se na portálu mohl objevit, neváhejte pište své návrhy.