Portál:Vietnam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to searchCoat of arms of Vietnam.svg
Location Vietnam ASEAN.svg

Vietnam (vietnamsky Việt Nam), celým názvem Socialistická republika Vietnam (vietnamsky Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam), je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře, s více než dvoutisíciletou historií. Jeho sousedy jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání.

Více o Vietnamu.

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že ...

...kur domácí byl vyšlechtěn z divokého kura bankivského již před 10 000 lety v oblasti dnešního Vietnamu ?
...nejdelší lanovka přes moře se nachází ve Vietnamu a vede z města Nha Trang na ostrov Hon Tre ?
...prvním vietnamským kosmonautem byl Phạm Tuân?
...Vietnamci tvoří v České republice významnou menšinu?

...existuje Česko-vietnamská společnost?

ČLÁNEK

TUÂN PHAM.JPG

Phạm Tuân, (*14. únor 1947 vesnice Quốc Tuấn, severní provincie Thái Bình, Vietnam), je severovietnamský vojenský letec a kosmonaut, který letěl do vesmíru roku 1980 v rámci programu Interkosmos. Byl prvním kosmonautem z Asie, ze Země pak v pořadí 96. Pocházel z početné rolnické rodiny, která celá pracovala v místním zemědělském družstvu. V roce 1955 šel do školy a stal se členem Komunistického svazu mládeže. Po skončení školy roku 1963 nastoupil u armády. Pilotní výcvik prodělal v SSSR a pak spolu s ženou bojovali ve válce ve Vietnamu. Po válce nastoupil v SSSR na leteckou akademii J.Gagarina a byl zde také vybrán do první skupiny kosmonautů mezinárodního programu Interkosmos. V letu se Sojuzem 37 startoval v funkci kosmonaut výzkumník z kosmodromu Bajkonur pod velením kosmonauta Gorbatka. Oba kosmonauti se připojili k orbitální stanici Saljut 6, kde již byl připojen Sojuz 36.

Celý článekDalší články o VietnamuArchiv

POMOZTE

NOVÉ ČLÁNKY

KATEGORIE

OBRÁZEK

HCM Mausoleum.jpg
Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji

ŠABLONY

  • Najdete-li článek týkající se Vietnamu, vložte prosím na jeho konec šablonu {{Portál Vietnam}}.
  • Dále můžete také pomoci označováním pahýlů o Vietnamu šablonou {{Pahýl}}.

INFORMACE

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Vietnam}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.
  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek či obrázek, který by se na portálu mohl objevit, neváhejte pište své návrhy.