Portál:Vietnam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Coat of arms of Vietnam.svg
LocationofVietnam.png

Vietnam (vietnamsky Việt Nam), celým názvem Socialistická republika Vietnam (vietnamsky Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam), je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře, s více než dvoutisíciletou historií. Jeho sousedy jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání.

Více o Vietnamu.

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že ...

...kur domácí byl vyšlechtěn z divokého kura bankivského již před 10 000 lety v oblasti dnešního Vietnamu ?
...nejdelší lanovka přes moře se nachází ve Vietnamu a vede z města Nha Trang na ostrov Hon Tre ?

...prvním vietnamským kosmonautem byl Phạm Tuân?

ČLÁNEK

Jeskyně Phong Nha

Národní park Phong Nha-Ke Bang (vietnamsky: Vườn quốc gia Phong Nha-Kẻ Bàng; anglicky: Phong Nha-Ke Bang National Park) je národní park ve Vietnamu. Pro svou jedinečnost byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Phong Nha-Ke Bang je rezervace rozkládající se na krasovém území. Phong Nha-Ke Bang je 50 km severně od Đồng Hới (provincie Quang Binh), 44 km severně od Letiště Đồng Hới, 450 km jižně od Hanoje. Park pokrývá 857,54 km2. V parku má 300 jeskyní a grottoes s celkovou délkou 126 km. V dubnu 2009, britští průzkumníci objevili nové jeskyně zde Son Dong jeskyně. Jsou deklarované Son Dong největší jeskyně na světě. Phong Nha-Ke Bang také biologická diverzita.

POMOZTE

NOVÉ ČLÁNKY

KATEGORIE

OBRÁZEK

ŠABLONY

  • Najdete-li článek týkající se Vietnamu, vložte prosím na jeho konec šablonu {{Portál Vietnam}}.
  • Dále můžete také pomoci označováním pahýlů o Vietnamu šablonou {{Pahýl}}.

INFORMACE

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Vietnam}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.
  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek či obrázek, který by se na portálu mohl objevit, neváhejte pište své návrhy.