Jihočínské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jihočínské moře
mapa oblasti Jihočínského moře
mapa oblasti Jihočínského moře
Maximální hloubka 5559 m
Rozloha 3 500 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Tichý oceán
Sousední celky Východočínské moře, Filipínské moře, Sibuyanské moře, Suluské moře, Jávské moře, Andamanské moře
Světadíl Asie
Státy Čína Čína, Tchaj-wan Tchaj-wan, Filipíny Filipíny, Malajsie Malajsie, Brunej Brunej, Thajsko Thajsko, Kambodža Kambodža, Vietnam Vietnam, Indonésie Indonésie
Přítoky Menam, Mekong, Si-ťiang, Songha, Rajang, Kapuas

Jihočínské moře je polouzavřené okrajové moře Tichého oceánu. Rozloha moře se pohybuje kolem 3,5·106 km2, střední hloubka je 1212 metrů, maximální hloubka dosahuje 5559 metrů.

Poloha Jihočínské moře se rozprostírá mezi Čínou, Tchaj-wanem, Filipínami (Luzon, Mindoro, Palawan), Velkými Sundami, Malajským poloostrovem a Zadní Indií.

Sousední moře Toto moře sousedí s Východočínským, Filipínským, Sibuyanským, Suluským, Jávským a Andamanským mořem.

Ostrovy a souostroví V Jihočínském moři je řada ostrovů a souostroví – Chaj-nan, Paracelské ostrovy, Spratlyho ostrovy, Anambaské ostrovy, Natunské ostrovy, Riauské ostrovy a další.

Okrajové státy Mezi země, jejichž pobřeží Jihočínské moře omývá, patří Čínská lidová republika, Tchaj-wan, Filipíny, Malajsie, Brunej, Indonésie, Thajsko, Kambodža a Vietnam. Na jeho pobřeží se nacházejí rovněž Hong-Kong, Macao a Singapur.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihočínským mořem vedly staré obchodní cesty. Na příkaz císaře Jung-luo bylo vykonáno sedm obchodních výprav přes Jihočínské moře Čeng Che v letech 14051433. Z Evropanů se po Jihočínském moři plavili jako první Portugalci kolem let 15161518. Do Jihočínského moře vplul i Juan Sebastián Elcano, který vedl zbylé lodě Magalhãesovy.