Jihočínské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jihočínské moře
mapa oblasti Jihočínského moře
mapa oblasti Jihočínského moře
Maximální hloubka 5559 m
Rozloha 3 500 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Tichý oceán
Sousední celky Východočínské moře, Filipínské moře, Sibuyanské moře, Suluské moře, Jávské moře, Andamanské moře
Světadíl Asie
Státy Čína Čína, Tchaj-wan Tchaj-wan, Filipíny Filipíny, Malajsie Malajsie, Brunej Brunej, Thajsko Thajsko, Kambodža Kambodža, Vietnam Vietnam, Indonésie Indonésie
Přítoky Menam, Mekong, Si-ťiang, Songha, Rajang, Kapuas

Jihočínské moře je polouzavřené okrajové moře Tichého oceánu. Rozloha moře se pohybuje kolem 3,5×106 km2, střední hloubka je 1212 metrů, maximální hloubka dosahuje 5559 metrů.

Poloha Jihočínské moře se rozprostírá mezi Čínou, Tchaj-wanem, Filipínami (Luzon, Mindoro, Palawan), Velkými Sundami, Malajským poloostrovem a Zadní Indií.

Sousední moře Toto moře sousedí s Východočínským, Filipínským, Sibuyanským, Suluským, Jávským a Andamanským mořem.

Ostrovy a souostroví V Jihočínském moři je řada ostrovů a souostroví – Chaj-nan, Paracelské ostrovy, Spratlyho ostrovy, Anambaské ostrovy, Natunské ostrovy, Riauské ostrovy a další.

Okrajové státy Mezi země, jejichž pobřeží Jihočínské moře omývá, patří Čínská lidová republika, Tchaj-wan, Filipíny, Malajsie, Singapur, Brunej, Indonésie, Thajsko, Kambodža a Vietnam. Na jeho pobřeží se nacházejí rovněž Hong-Kong a Macao.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihočínským mořem vedly staré obchodní cesty. Na příkaz císaře Jung-luo bylo vykonáno sedm obchodních výprav přes Jihočínské moře Čeng Che v letech 14051433. Z Evropanů se po Jihočínském moři plavili jako první Portugalci kolem let 15161518. Do Jihočínského moře vplul i Juan Sebastián Elcano, který vedl zbylé lodě Magalhãesovy.