Phong Nha-Ke Bang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Phong Nha-Ke Bang
Světové dědictví UNESCO
Jeskyně Phong Nha

Jeskyně Phong Nha

Smluvní stát VietnamVietnam Vietnam
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium viii
Odkaz 951 (anglicky)
Oblast Asie
Zařazení do seznamu
Zařazení 2003 (27. zasedání)
Změny 2015 (rozšíření)

Národní park Phong Nha-Ke Bang (vietnamsky: Vườn quốc gia Phong Nha-Kẻ Bàng; anglicky: Phong Nha-Ke Bang National Park) je národní park ve Vietnamu, který byl pro svou jedinečnost v roce 2003 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Phong Nha-Ke Bang se rozkládá v krasové oblasti, která se nachází 50 km severně od Đồng Hới (provincie Quang Binh), 44 km severně od letiště Đồng Hới a 450 km jižně od vietnamské metropole Hanoje. V národním parku o rozloze 857,54 km² je kolem 300 jeskyní, jejichž celková délka činí 126 km. V dubnu 2009 členové expedice Britské speleologické společnosti objevili v této oblasti dosud neznámé monumentální jeskyně Son Doong .[1][2][3]

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Název národního parku je odvozen od jména jeskyně Phong Nha a jména lesa Ke Bang.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápisy na stélách a oltářích dokazují, že jeskyně Phong Nha byla známa obyvatelům čampského království ještě před vietnamskou expanzí do střední a jižní částí země. První vietnamská písemná zmínka o této jeskyni je z roku 1550. V roce 1824 Minh Mang, vietnamský vládce z dynastie Nguyen, vlastním jménem Nguyễn Thánh Tổ, pojmenoval jeskyni Diệu ứng chi thần.

V roce 1935 jeden místní obyvatel náhodně objevil asi 1 km od jeskyně Phong Nha vchod do další podzemní prostory. Tato jeskyně dostala jméno Tiên Sơn, což znamená "pohádková jeskyně" nebo také "suchá jeskyně", protože zde neteče řádná podzemní řeka. Jeskyně v oblasti Phong Nha byly poprvé propagovány jako turistický cíl v publikaci, kterou v roce 1937 vydala turistická agentura francouzské správy v Hue. Od roku 1990 byla za účelem průzkumu této oblasti vypravena řada expedicí, a to jak s účastí domácích, tak i zahraničních vědců.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Фонгня-Кебанг na ruské Wikipedii.

  1. UNESCO, (anglicky)
  2. UNEP-WCMC, (anglicky)
  3. Explorers find world's largest cave in Vietnam. www.vietnewsonline.vn [online]. [cit. 2009-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]