Phong Nha-Ke Bang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Phong Nha-Ke Bang
IUCN kategorie II (Národní park)
Phongnhatourism.jpg
Základní informace
Vyhlášení 2001
Rozloha 857,54 km²
Poloha
Stát VietnamVietnam Vietnam
Souřadnice
Phong Nha-Ke Bang
Phong Nha-Ke Bang
Další informace
Web www.phongnhakebang.vn
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Phong Nha-Ke Bang
Světové dědictví UNESCO
Jeskyně Phong Nha
Jeskyně Phong Nha
Smluvní stát VietnamVietnam Vietnam
Typ přírodní dědictví
Kritérium viii, ix, x
Odkaz 951 (anglicky)
Oblast Asie
Zařazení do seznamu
Zařazení 2003 (27. zasedání)
Změny 2015 (rozšíření)

Národní park Phong Nha-Ke Bang (vietnamsky: Vườn quốc gia Phong Nha-Kẻ Bàng; anglicky: Phong Nha-Ke Bang National Park) je národní park ve Vietnamu, který byl pro svou jedinečnost v roce 2003 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Název národního parku je odvozen od jména jeskyně Phong Nha a jména lesa Ke Bang. Phong Nha-Ke Bang se rozkládá v krasové oblasti, která se nachází 50 km severně od Đồng Hới (provincie Quang Binh), 44 km severně od letiště Đồng Hới a 450 km jižně od vietnamské metropole Hanoje. Při svém vyhlášení měl park rozlohu 857,54 km², později došlo k jeho rozšíření na plochu 1233 km². V parku je kolem 300 známých jeskyní, jejichž celková délka činí 126 km. V dubnu 2009 členové expedice Britské speleologické společnosti objevili v této oblasti dosud neznámé monumentální jeskyně Son Doong.[1] Nejnižší místo v parku má nadmořskou výšku -100 m pod hladinou moře, nejvyšší pak 1128 m n. m.[2]

Ze vzácných zástupců fauny zde žijící lze jmenovat např. bažant vietnamský, bažant Edwardsův, bažant prelát, bažant císařský a bažant perlový.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápisy na stélách a oltářích dokazují, že jeskyně Phong Nha byla známa obyvatelům čampského království ještě před vietnamskou expanzí do střední a jižní částí země. První vietnamská písemná zmínka o této jeskyni je z roku 1550. V roce 1824 Minh Mang, vietnamský vládce z dynastie Nguyen, vlastním jménem Nguyễn Thánh Tổ, pojmenoval jeskyni Diệu ứng chi thần.

V roce 1935 jeden místní obyvatel náhodně objevil asi 1 km od jeskyně Phong Nha vchod do další podzemní prostory. Tato jeskyně dostala jméno Tiên Sơn, což znamená "pohádková jeskyně" nebo také "suchá jeskyně", protože zde neteče řádná podzemní řeka. Jeskyně v oblasti Phong Nha byly poprvé propagovány jako turistický cíl v publikaci, kterou v roce 1937 vydala turistická agentura francouzské správy v Hue. Od roku 1990 byla za účelem průzkumu této oblasti vypravena řada expedicí, a to jak s účastí domácích, tak i zahraničních vědců.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Фонгня-Кебанг na ruské Wikipedii.

  1. Explore the World's Biggest Cave From Your Couch [online]. National Geographic Magazine [cit. 2020-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Phong Nha-ke Bang National Park [online]. UNEP [cit. 2020-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]