Přeskočit na obsah

Čampa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čamské království
Chiêm Thành
1921832 Dynastie Nguyễn 
Geografie
Mapa
Jihovýchodní Asie kolem roku 1100, Čampa zeleně, Đại Việt žlutě, Khmer modře
Obyvatelstvo
čamské náboženství, hinduismus, buddhismus, později islám
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Následující
Dynastie Nguyễn Dynastie Nguyễn

Čampa neboli Čamské království (vietnamsky Chăm Pa, Chiêm Thành; čínsky pchin-jin Zhàn chéng, znaky 占城) bylo hinduistické království národa Čamů, rozkládající se v 7. – 19. století ve středním a jižním Vietnamu.

Předchůdcem Čampy bylo království Lin-i (林邑, čínsky) či Lâm Ấp (vietnamsky), které existovalo od roku 192, nicméně vztahy mezi Čampou a Lin-i jsou nejasné. Čampa se skládala z pěti knížectví, byly to od severu k jihu Indrapura, Amaravati, Vidžaja, Kauthara a Panduranga.

Vrcholu moci Čampa dosáhla v 9. a 10. století, kdy se nová vládnoucí dynastie založená v roce 875 králem Indravarmanem II. (hlavní město Indrapura) přiklonila k buddhismu. Poté nastal, pod tlakem Vietnamu (stát Đại Việt), postupný pokles moci čamského státu. Centrem země byla přibližně do roku 1000 Indrapura, poté Vidžaja, roku 1471 dobytá a zcela zničená vietnamskou armádou. Centrum státu se poté přesunulo na jih do Pandurangy. V následujících staletích Čampa přežívala v postavení vietnamského vazala. Po neúspěšné vzpouře kleslo roku 1697 pandurangské knížectví na autonomní území vietnamského státu. Nakonec roku 1832 Vietnam zbývající čamská území anektoval.

Čamové, mluvící čamštinou, řečí náležející k malajsko-polynéským jazykům, dnes žijí ve Vietnamu, Kambodži a Laosu v postavení národnostní menšiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Champa na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]