Čampa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jihovýchodní Asie kolem roku 1100, Čampa zeleně, Vietnam žlutě, Khmer modře

Čampa či Čamská říše (vietnamsky Chăm Pa, Chiêm Thành; čínsky pchin-jin Zhàn chéng, znaky 占城) bylo hinduistické království národa Čamů, rozkládající se v 7. – 19. století ve středním a jižním Vietnamu.

Předchůdcem Čampy bylo království Lin-i (林邑, čínsky) či Lâm Ấp (vietnamsky), které existovalo od roku 192, nicméně vztahy mezi Čampou a Lin-i jsou nejasné. Čampa se skládala z pěti knížectví, byly to od severu k jihu Indrapura, Amaravati, Vidžaja, Kauthara a Panduranga.

Vrcholu moci Čampa dosáhla v 9. a 10. století, kdy se vládnoucí dynastie přiklonila k buddhismu. Poté nastal, pod tlakem Vietnamu, postupný pokles moci čampského státu. Centrem země byla přibližně do roku 1000 Indrapura, poté Vidžaja, roku 1471 dobytá vietnamskou armádou. Centrum státu se poté přesunulo na jih do Pandurangy. V následujících staletích Čampa přežívala v postavení vietnamského vazala. Po neúspěšné vzpouře kleslo roku 1697 pandurangské knížectví na autonomní území vietnamského státu. Nakonec roku 1832 Vietnam zbývající čamská území anektoval.

Čamové, mluvící čamštinou, řečí náležející k malajsko-polynéským jazykům dnes žijí ve Vietnamu, Kambodži a Laosu v postavení národnostní menšiny.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Champa na anglické Wikipedii.