Portál:Třebíč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

logo portáu portál Třebíč

Třebíč Židovský hřbitov zapsaný na seznamu památek UNESCO v Třebíči
portál města Třebíče na české Wikipedii

Třebíč je městorozšířenou působností nacházející se v jihovýchodní části kraje Vysočina a ležící na řece Jihlavě.

Má téměř 40 000 obyvatel. V dobách svého největšího rozmachu byla jedním z nejvýznamnějších středisek na Moravě, statky zdejšího kláštera dosahovaly téměř až k Opavě. Dnes je Třebíč důležitým centrem a usiluje o post statutárního města.

Počátky města souvisí se založením benediktinského kláštera nad řekou Jihlavou roku 1101, na jehož místě se dnes nachází zámek. První písemná zmínka o městě, kterou je listina opata Martina, pak pochází z roku 1277. Městská práva obdrželo město od markraběte Karla roku 1335, díky tomu získalo i právo opevnit se hradbami a příkopy.

V Třebíči se nachází mnoho památek a významných bodů. Nachází se zde starobylé židovské městobazilika svatého Prokopa; obě památky byly v roce 2003 zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. V centru města se nachází Karlovo náměstí, které je třetí největší v České republice.

Dříve v Třebíči také sídlila největší obuvnická společnost ve střední EvropěBOPO.

Zajímavosti Obnovit pro další zajímavosti
  • Třebíč byla prvním městem, kde řetězec supermarketů SPAR v roce 2006 postavil supermarket SPAR (do té doby stavěl v Česku jen hypermarkety Interspar). Výstavba hypermarketu Interspar, v jehož sousedství se nachází i diskontní prodejna Lidl, v roce 2007 zapříčinila problémy místního zastupitelstva. Jednak kvůli spornému prodeji pozemků, jednak kvůli tomu, že příjezd k prodejně Interspar byl uveden do provozu nezkolaudovaný.
  • Nejvyšší bod města je Strážná hora s tzv. Kostelíčkem, který je ve skutečnosti kaplí svatého Jana Nepomuckého.
  • Karlovo náměstí má rozlohu 22 000 m2 a dříve se na náměstí nacházely kašny. Náměstí bylo od zbytku města odděleno třemi branami. Většina domů na náměstí měla také až do požáru roku 1822 honosné renesanční štíty, které však nařízením jihlavského hejtmanství musely po požáru být strženy. Pozůstatky tehdejší výzdoby jsou patrné např. na tzv. Malovaném domě. Stržena byla také hodnotná původní renesanční budova radnice.


Článek měsíce
Leopold Pokorný zemřel u Madridu 4. dubna 1937, tj. před 80 lety

Leopold Pokorný (8. května 1904 Znojmo4. dubna 1937 při obraně Madridu), byl český interbrigadista a funkcionář třebíčského dělnického tělovýchovného hnutí.

Leopold Pokorný byl jedním ze tří synů obuvnického dělníka Josefa Pokorného. Ten se svou rodinou přišel do Třebíče v roce 1916. Zabydleli se v třebíčských Židech. Leopold měl zájem o skauting a tělovýchovu, práci s mladými. V roce 1923 vstoupil do Komunistické strany Československa. Příští rok byl jedním z hlavních organizátorů celostátního srazu Spartakových skautů práce v Třebíči. Pro své politické přesvědčení a formy jeho projevu míval konflikty s četnictvem. Během své krátké profesní kariéry několikrát změnil zaměstnání (obuvnická dílna v Chotěboři, třebíčská obuvnická společnost Busi, stavební firma Kosík-Herzán, společnost Baťa v Třebíči-Borovině, firma All Right na Stařečce); v roce 1936 přišel o práci. Ještě téhož roku si požádal o vystavení pasu do ciziny. Dne 4. ledna 1937 na druhý pokus opustil území republiky a odjel do Španělska. Zúčastnil se bojů na řece Jaramě a Tajuně; na frontě při posléze uvedené řece padl při provádění odvážného výpadu. Pohřben byl ve městě Morata de Tajuña.
Celý článek...


Články

V následujícím seznamu je uvedeno maximálně 20 článků, na které je odkázáno Třebíč, jsou seřazeny podle posledních zmínek o článku Třebíč. Nejnovější zmínka ve spodní části seznamu.

Navštivte nejkvalitnější články k tématu:

Nejlepší článek Třebíč • Jejkov
Dobrý článek Pocoucov

Mapa města
Mapa Třebíče
Kategorie


Obrázek měsíce

Tyršovy sady

Tyršovy sady

Sesterské projekty
Externí odkazy
Oficiální stránky
Média
Informace
  • Dne 4. srpna 2009 byl portál zařazen mezi dobré články české Wikipedie. Později bylo označení sejmuto.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Třebíč}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Chybí vám nějaký článek? Uveďte ho v diskusi; pokusíme se požadovaný článek zpracovat.