Skauting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lilie jako symbol skautského hnutí

Skauting (z angl. scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel[1]) je celosvětové hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova dětí a mladých lidí. Jeho členové se nazývají skauti. Český skauting je specifickou národní formou tohoto mezinárodního hnutí a je reprezentován celou řadou různorodých spolků.

Poslání a cíle[editovat | editovat zdroj]

Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností. Cílem je připravenost jedince plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Mezinárodní skauting[editovat | editovat zdroj]

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek zakladatele Roberta Baden-Powella,[2] významného britského generála, hrdiny druhé búrské války. Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi (např. Ernest Thompson Seton ve Spojených státech).

Dnes skauting existuje prakticky ve všech státech světa (216 států), je pouze několik výjimek – vesměs totalitních států (Andorra, Čína, Kuba, Severní Korea, Laos). Celkem má 50 milionů členů.

Hnutí se skládá z několika zastřešujících organizací, pravidlem je, že z každé země smí být pouze jedna organizace členskou zemí. Tam, kde existuje více skautských organizací, musí vytvořit společnou koordinační skupinu:

 • Skauting – WOSM (World Organization of the Scout Movement) sdružuje přes 40 milionů členů ze 165 států a teritorií
 • Dívčí skauting – WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) sdružuje asi 10 milionů členů ze 145 států světa
 • Skauting pro dospělé – ISGF (The International Scout and Guide Fellowship) sdružuje dospělé skauty ze 40 států světa

Kromě těchto hlavních a úzce spolupracujících organizací existují nezávislé mezinárodní organizace, sdružující skautská hnutí stojící mimo hlavní proud. Tyto organizace se hlásí k původnímu skautingu a jeho hodnotám, a jsou reprezentovány výhradně dobrovolníky:

 • Světová federace nezávislých skautů - World Federation of Independent Scouts - WFIS - v r. 2014 měla bezmála 200 000 členů ve 41 zemích světa
 • Samostatná mezinárodní asociace Skautů Evropy UIGSE – FSE, L'Union Internationale des Guides et Scouts d'Europe – Fédération du Scoutisme Européen
 • Mezinárodní den skautů je na sv. Jiří

Skautské symboly[editovat | editovat zdroj]

Skautský pozdrav[editovat | editovat zdroj]

Skauti se po celém světě zdraví zdviženou pravou rukou k rameni. Ruka je obrácená dlaní vpřed u skautů a skautek (mládež většinou od 12 do 15 let) se vztyčenými třemi prsty, u světlušek a vlčat (děti od 6 do 11 let) se vztyčují jen prsty dva. U starších skautů tři prsty představují tři body skautského slibu a přitom palec překrývá malíček, což symbolizuje ochranu slabších silnějšími. Spojením palce a malíčku vzniká kruh, který znamená přátelství skautů a skautek celého světa.

Při setkání se skauti také zdraví podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem. Existují tři verze, jak tento pozdrav vznikl. První, protože levá ruka je blíž k srdci a zaklesnutí malíčku je důkazem propojení a přátelství. Druhá, protože si rytíři po soubojích podávali levou ruku, aby si mohli levou ruku podat, tak na znamení důvěry sundali štít. Třetí, nejvíce pravděpodobná, protože se tak mezi sebou zdravili afričtí bojovníci, podáním levé ruky dávali spolubojovníkům najevo, že jim plně důvěřují a že jsou členy stejné družiny.

Pozdrav skautů slovně je pouhé NAZDAR

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Kontroverze a konflikty skautingu.

Morálka a náboženství[editovat | editovat zdroj]

Skautský slib a související morální zásady, deklarované skautskými organizacemi, mají většinou velice obecný charakter. „Nejvyšší Pravda a Láska“ není nijak blíže definována, což dává značný prostor pro individuální výklad i aplikaci. I to je důvod, proč ke zbavení členství ve skautské organizaci dochází zcela výjimečně. Z této příčiny lze proto v seznamu českých skautů najít celou řadu kontroverzních osobností z politického a veřejného života, zatíženého nejrůznějšími skandály. Stejně tak se lze mezi některými skauty setkat s velice problematickými morálními požadavky, jako například aby skauting byl dotován z výtěžků hazardu.[3] Mladá skautka, podporující levicový extremismus, byla v prostředí skautingu místo kritiky oslavována.[4][5]

Jednou ze základních obecných složek mezinárodního skautského slibu je služba Bohu a vlasti. Začlenit slib služby Bohu jako povinnou součást slibu vyžaduje po všech svých členských organizacích WOSM[6] a v zásadě je tento požadavek i dodržován, až na určité výjimky v silně sekularizovaných státech (Francie, Dánsko). Český skauting byl vždy výrazně nenáboženský. V současné České republice byl tak mezinárodní náboženský požadavek vyřešen na 5. sněmu v roce 1992 svérázným způsobem, který byl WOSM i WAGGGS akceptován: Transcendentní skutečnost, vůči níž nesou skauti odpovědnost, je (ve shodě s českou dějinnou tradicí i v návaznosti na heslo Václava Havla[zdroj?]) pojmenována nejvyšší Pravda a Láska.

Pedofilní kauzy[editovat | editovat zdroj]

Steně jako jiným výchovným a náboženským organizacím, nevyhnuly se ani skautům pedofilní skandály. Jedním z nejznámějších tuzemských případů je zřejmě kauza, kdy vedoucí s přezdívkami Piškot a Meluzín z Ústí nad Labem postupně zneužili asi čtyři desítky dětí.[7][8] Známý je také případ skautského vedoucího a bývalého pražského policisty Stejskala.[9]

Diskriminace LGBT osob[editovat | editovat zdroj]

V některých skautských organizacích jsou právně či jinak diskriminovány LGBT osoby. Organizace "Chlapečtí skauti Ameriky" (Boy Scouts of America, BSA) aktivně nezkoumá sexuální orientaci svých členů, zaměstnanců a dobrovolníků, ale v případě, že dojde ke zjištění, že je člen nebo zájemce o členství aktivním homosexuálem, pak je dotyčnému členství zrušeno, případně odmítnuto.[10] Dále BSA například propouštěla svoje zaměstnance v případě zjištění jejich homosexuální orientace (v roce 2005 byl jeden z vysoce postavených zaměstnanců propuštěn poté, co organizace obdržela kopie účtů dotyčného za dovolenou v gay-turistickém resortu.[11]). Podobně BSA nedovoluje ani dobrovolnou bezplatnou výpomoc LGBT osob (v roce 2009 byla kupříkladu na základě homosexuality zakázána dobrovolnická činnost matce jednoho skauta z Vermontu a její registrované partnerce, právě po zjištění existence jejich registrovaného partnerství.[12]).

Český skauting[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Český skauting.

Do Česka skauting přinesl Antonín Benjamín Svojsík. Současný Junák – český skaut, z. s., je největší českou skautskou organizací (členem WOSM, WAGGGS a ISGF), s počtem členů překračujícím 60 tisíc.[13] Je zakládající a jedinou českou členskou organizací WOSM a WAGGGS.

Chronologický předhled českého skautingu[editovat | editovat zdroj]

 • 1911 A. B. Svojsík se v Anglii seznamuje se skautingem.
 • 1912 A. B. Svojsík vydal knihu Základy junáctví a uspořádal první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice.
 • 1914 Založen spolek Junák – český skaut.
 • 1915 Založen dívčí skauting.
 • 1938 Zemřel A. B. Svojsík.
 • 1939 Sjednoceny skautské organizace ve svazu Junák.[2]
 • 1940 Junák rozpuštěn nacisty.
 • 1945 Junák obnoven.
 • 1948-1950 Likvidace Junáka komunisty.
 • 1968 Junák obnoven.
 • 1970 Junák opět rozpuštěn komunisty.
 • 1989 Junák potřetí obnoven.
 • 1990 Chlapecký kmen Junáka přijat do WOSM, dívčí kmen Junáka opětovně získal status zakládajícího člena WAGGGS. Po rozpadu Československa WOSM požadoval nové přihlášení skautů z obou následovnických států do mezinárodního skautského hnutí, Junák tak byl opětovně přijat do WOSM v r. 1996, Slovenský skauting v r. 2000
 • 2014 Byl přejmenován na Junák – český skaut.

Skautská střediska v ČR[editovat | editovat zdroj]

např.: 3. středisko Stínadla Písek

Současné skautské organizace v ČR[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jiří Rejzek. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2004. ISBN 80-85927-85-3. S. 574. 
 2. a b LOM, Miloň; ŠEBEK, Jaroslav. Junácký sněm 1990. Mladá Boleslav: Soukromé nakladatelství Šebek - Pospíšil, 1990. ISBN 80-852-10-01-0. Kapitola Po skautských cestách. 
 3. Parlamentní skauti ožili. Chtějí část peněz z hazardu pro děti, Týden.cz, 25.11.2011.
 4. Chodí vaše dítě do skautu? Potom raději nečtěte tento článek , ePortál.cz, 10. 8.2017.
 5. Symbol na ponožkách neznamená, že mlátím nácky do hlavy, říká skautka, iDnes.cz, 6. 5. 2017.
 6. WOSM Constitution and By-Laws [online]. World Scout Bureau, July 1983, April 2000 [cit. 2007-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-16. 
 7. Skautský pedofil popsal své praktiky s ledovým klidem, Deník.cz, 6. 6. 2015.
 8. Odstrašující video ukazuje, jak loví pedofilové,Novinky.cz, 2. 6. 2015.
 9. Bývalý policista dostal podmínku za zneužívání skautů, iHned.cz, 8. 12. 2006.
 10. Boy Scouts: We're keeping policy banning gays - U.S. News
 11. Mother Jones.com [online]. [cit. 2009-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 27, 2005. 
 12. Rutland Herold [online]. [cit. 2010-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-31. 
 13. Skautů a skautek už 12 let přibývá! 7 důvodů, proč zažívá skauting v Česku zlaté časy [online]. 25. 2. 2018 [cit. 2018-10-11]. Dostupné z: https://www.skaut.cz/60tisic/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]