Velen Fanderlik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velen Fanderlik
Narození 11. února 1907
Praha
Úmrtí 2. února 1985 (ve věku 77 let)
Alma mater Právnická fakulta Masarykovy univerzity
Ocenění Čestné občanství města Brna (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Velen Fanderlik (11. února 1907 Praha2. února 1985 Trail, Britská Kolumbie, Kanada) byl zakladatel skautingu v Brně, advokát, zástupce Československa v mezinárodní komisi pro potrestání válečných zločinců v Norimberku.

Ve vlasti[editovat | editovat zdroj]

Do skautského oddílu vstoupil ve dvanácti letech. V roce 1925 vytvořil s dalšími skauty v Brně družinu Mawadani, zaměřenou na skautskou výchovu vedoucích oddílů v lesních školách. Po absolvování Právnické fakulty Masarykovy univerzity byl v roce 1929 promován na doktora práv a otevřel si advokátní kancelář, většinu volného času nadále věnoval skautingu. V roce 1936 se stal jedním z prvních činovníků Junáka, který v Gilwell Parku u Londýna dokončil tzv. "Wood Badge" kurs (na rozdíl od prvního čs. absolventa Wood Badge kursu, cestovatele Františka Alexandera Elstnera) a v Lesních školách Junáka zaváděl metodiku práce ve družinách a systém stálých instruktorů. Téhož roku byl jmenován docentem skautingu na Tělovýchovném ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

Činnost během války[editovat | editovat zdroj]

Po okupaci uprchl přes Jugoslávii a Francii do Velké Británie. Působil jako dělostřelecký a osvětový důstojník, a později se zapojil do justiční služby čs. exilové armády v Londýně. Po válce byl v hodnosti majora členem týmu gen. JUDr. Bohumila Ečera jako jeden z vojenských prokurátorů při Norimberském procesu.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 byl zvolen starostou Junáka a o rok později se stal členem Světového skautského výboru (v té době sídlícího v Kanadě). Funkci člena výboru zastával v letech 1947-1951. Byl jedním z prvních emigrantů po Únoru 1948, po krátkém pobytu v Německu a Londýně se přestěhoval do Kanady v r. 1953. Odtud až do své smrti vykonával funkci starosty čs. exilového skautingu. Pozůstalost Velena Fanderlika je uložena v archivu University of Nebraska ve městě Lincoln, číslo sbírky Spec MS 123. V roce 1995 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Listy Jurovi (metodika výchovy v junáckém oddíle). První vydání 1939 jako "Listy vůdci", Blok 1991 ISBN 80-7029-036-6
  • Skautská praxe (praktická příručka kapesního formátu) mnoho vydání, 1. vydání r. 1944 v exilu
  • 600 junáckých a polních her v místnosti i venku, 1946
  • Táborové epištoly. První vydání v exilu r. 1980, 2. vydání 1991 v Praze

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]