Velen Fanderlik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velen Fanderlik
Narození 11. února 1907
Praha
Úmrtí 2. února 1985 (ve věku 77 let)
Alma mater Právnická fakulta Masarykovy univerzity
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Velen Fanderlik (11. února 1907 Praha2. února 1985 Trail, Britská Kolumbie, Kanada) byl zakladatel skautingu v Brně, advokát, zástupce Československa v mezinárodní komisi pro potrestání válečných zločinců v Norimberku.

Ve vlasti[editovat | editovat zdroj]

Do skautského oddílu vstoupil ve dvanácti letech. V roce 1925 vytvořil s dalšími skauty v Brně družinu Mawadani, zaměřenou na skautskou výchovu vedoucích oddílů v lesních školách. Po absolvování Právnické fakulty Masarykovy univerzity byl v roce 1929 promován na doktora práv a otevřel si advokátní kancelář, většinu volného času nadále věnoval skautingu. V roce 1936 se stal jedním z prvních činovníků Junáka, který v Gilwell Parku u Londýna dokončil tzv. "Wood Badge" kurs (na rozdíl od prvního čs. absolventa Wood Badge kursu, cestovatele Františka Alexandera Elstnera) a v Lesních školách Junáka zaváděl metodiku práce ve družinách a systém stálých instruktorů. Téhož roku byl jmenován docentem skautingu na Tělovýchovném ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

Činnost během války[editovat | editovat zdroj]

Po okupaci uprchl přes Jugoslávii a Francii do Velké Británie. Působil jako dělostřelecký a osvětový důstojník, a později se zapojil do justiční služby čs. exilové armády v Londýně. Po válce byl v hodnosti majora členem týmu gen. JUDr. Bohumila Ečera jako jeden z vojenských prokurátorů při Norimberském procesu.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 byl zvolen starostou Junáka a o rok později se stal členem Světového skautského výboru (v té době sídlícího v Kanadě). Funkci člena výboru zastával v letech 1947-1951. Byl jedním z prvních emigrantů po Únoru 1948, po krátkém pobytu v Německu a Londýně se přestěhoval do Kanady v r. 1953. Odtud až do své smrti vykonával funkci starosty čs. exilového skautingu. Pozůstalost Velena Fanderlika je uložena v Archivu Lincolnovy knihovny, University of Nebraska, číslo sbírky Spec MS 123. V roce 1995 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Listy Jurovi (metodika výchovy v junáckém oddíle). První vydání 1939 jako "Listy vůdci", Blok 1991 ISBN 80-7029-036-6
  • Skautská praxe (praktická příručka kapesního formátu) mnoho vydání, 1. vydání r. 1944 v exilu
  • 600 junáckých a polních her v místnosti i venku, 1946
  • Táborové epištoly. První vydání v exilu r. 1980, 2. vydání 1991 v Praze

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]