Robert Baden-Powell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Baden-Powell

Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí
Rodné jméno Robert Stephenson Smyth Powell
Narození 22. února 1857
Paddington, Londýn
Spojené království Anglie
Úmrtí 8. ledna 1941
(ve věku 83 let)
Nyeri
Keňa Keňa
Místo odpočinku Nyeri (0° 25′ 8″ S 36° 57′ 0″ E)
Baden-Powellův hrob
Bydliště Pax Hill
Outspan
Alma mater Rose Hill School
Charterhouse School
Manžel(ka) Olave Baden-Powell
Děti Peter Baden-Powell
Betty Clay
Rodiče Baden Powell a Henrietta Grace Smyth
Příbuzní Agnes Baden-Powell
Warington Baden-Powell
Baden Baden-Powell
George Baden-Powell
Frank Baden-Powell
Podpis Baden-Powell signature.svg
Citát
Be prepared!
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Baden-Powell, celým jménem Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, 1. Baron Baden-Powell of Gilwell (22. února 1857 Paddington, Londýn, Anglie8. ledna 1941 v Nyeri nedaleko hory Mount Kenya, Keňa) byl voják, ale především zakladatel skautského hnutí. Bylo mu uděleno několik významných britských řádů a vyznamenání: Řád Za zásluhy, Řád sv. Michala a sv. Jiří, Královský řád Viktoriin a Řád lázně.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako šestý syn (celkem měl 7 bratrů) v rodině profesora geometrie na Oxfordské univerzitě, Harryho Baden-Powella. Jeho otec zemřel v jeho třech letech.

Po absolvování Rose Hill School v Tunbridge Wells bylo B.-P. uděleno stipendium na soukromé střední škole Charterhouse school v Godalmingu, hrabství Surrey. Tam, v nedalekých lesích, získával své první zkušenosti se stopováním, lovem a kuchyňskou úpravou úlovků. Ale také první zkušenosti zvěda, neboť se jednalo o činnost zakázanou a přísně stíhanou vychovateli. Hrál na klavír a violu a také kreslil (což lze vidět na některých pozdějších ilustracích z knihy Scouting for Boys, které se svou kreslířskou zkratkou dají srovnávat s kresbami Setonovými). Prázdniny trávil většinou na lodích, jachtařstvím a veslováním se svými bratry.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Do aktivní služby se zapojil jako podporučík (2nd lieutenant) v roce 1876 u 13. Husarského regimentu v Indii. V roce 1895 plnil zvláštní úkoly v Africe a do Indie se vrátil roku 1897 jako velitel 5. jízdní hlídky.

V době, kdy začala druhá búrská válka, byl už plukovníkem (nejmladším v Britské armádě). Zde dostal na starost organizování jednotek hraničářů na pomoc pravidelné armádě. S téměř nevycvičenými muži se rozhodl proti mnohonásobné početní přesile raději bránit, a jako místo obrany zvolil regionální centrum Mafeking. Cílem bylo zdržet Búry v bojích ve vnitrozemí, dokud se nevylodí armáda. V Mafekingu bylo asi 800 mužů pravidelné armády a policie, a dalších 300 mužů z řad obyvatel. Jako spojky a poslíčci pracovali chlapci ve věku 12–15 let, organizovaní v jednotkách kadetů. Celkem se vojenských operací účastnilo asi 2000 lidí. Opevňovací práce začaly 19. září 1899.

Búrové vyhlásili válku 12. října a očekávaný útok nastal zanedlouho – první střely dopadly na Mafeking 16. října. Proti přesile 8000 búrských vojáků obránci vydrželi 217 dní. Velký podíl na tomto úspěchu měl právě on sám a jeho neobyčejně mazaná taktika. Například byla vytvořena falešná minová pole (tak, aby Búrové a jejich špehové ve městě měli vše dobře na očích). Jednotky obránců se při pohybu důsledně vyhýbaly neexistujícím překážkám z ostnatého drátu, pro zdánlivé zvýšení jejich počtu obránci různě přesouvali zbraně a světlomety (improvizované z acetylénové lampy a plechovky od kompotu). Takto se mu povedlo Búry přesvědčit, že město je příliš dobře hájeno na přímý útok, a vydržet až do osvobození vyloděnými posilami 17. května 1900. Týden před osvobozením, vědomi si blížících se posil, Búrové útok podnikli, ale obráncům se jej podařilo odrazit. Dozvěděl se totiž, že na něj útočí 1000 Búrů z jedné strany, tak okamžitě poslal všechny vojáky na východ, protože vytušil, že první vlna byla jenom klamná. A tak se město ubránilo.

Úspěšná obrana Mafekingu byla po dlouhou dobu jediným pro Brity příznivým vývojem v Búrské válce, a tak poutala značnou pozornost domácí veřejnosti. Po osvobození vypukly v Británii ohromné oslavy. On sám se stal národním hrdinou a nejmladším brigádním generálem. Obdivně o něm psal i válečný zpravodaj Winston Churchill, který se později stal ministerským předsedou Spojeného království. Po práci na založení jihoafrické policie se roku 1903 vrátil do Anglie, aby nastoupil funkci generálního inspektora jízdy.

Skautské hnutí[editovat | editovat zdroj]

Požádal anglického krále o uvolnění z vojenské služby a ten mu vyhověl, aby mohl zahájit činnost skautské organizace.

V roce 1907 zorganizoval tábor na ostrově Brownsea[1] a to je dnes považováno za počátek skautského hnutí. Na tento tábor vzal pouze 20 chlapců z Londýna z různých společenských vrstev, aby společně tábořili. Přitom se mu potvrdilo, že děti, i když mají mezi sebou velké společenské rozdíly, si rozumí a hrají se spolu jako bratři. Cvičení prosazoval jako boj proti masturbaci.[2]

Pro chlapce v oddílech the Wolf Cubs (vlčata) hojně využíval témat z románů The Jungle Book a Kim od Rudyarda Kiplinga.

Po táboře začal vydávat časopis The Scout, kde shrnoval různé poznatky z tábora a nakonec vydal knihu Scouting For Boys, která se ihned stala světovým bestsellerem. Skauting se bleskově rozšířil po Anglii, ale i do ostatních zemí světa a nakonec byla založena Světová skautská organizace (WOSM - World Organisation of the Scouting Movement ([1])) a B.P. byl zvolen Náčelním (The Chief Scout of The World). Jeho manželka Olave Baden - Powell založila organizaci pro skautky (WAGGGS - World Association of Girl Guides and Girl Scout [2])

Během 1. světové války B. P. nebojoval, ale připravoval svět na život po válce. Proto v roce 1920 uspořádal První Skautské Světové Jamboree (Olympia Hall v Londýně).[1] Těchto Jamboree zažil za svého života pět.

V roce 1912 potkal Olave St.Clair Soames, kterou si 30. října 1912 vzal a která se stala Světovou Náčelnicí skautek. Ke konci života žil v Keni, kde 8. ledna 1941 zemřel. Před svou smrtí neustále opakoval skautům a skautkám, kteří jej chodili navštěvovat, aby co nejrychleji po válce uspořádali další Jamboree. To se konalo v roce 1947 ve Francii.

Do šlechtického stavu byl povýšen v roce 1922.

Další působení[editovat | editovat zdroj]

V deníku z roku 1939 si Baden-Powell poznamenal: „Celý den jsem ležel. Četl Mein Kampf. Skvělá kniha, dobré myšlenky o vzdělání, zdraví, propagandě, organizaci atd. - myšlenky, které ale Hitler sám nepraktikuje.“ [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LOM, Miloň; ŠEBEK, Jaroslav. Junácký sněm 1990. Mladá Boleslav : Soukromé nakladatelství Šebek - Pospíšil, 1990. ISBN 80-852-10-01-0. Kapitola Po skautských cestách.  
  2. http://www.national-geographic.cz/clanky/strach-z-masturbace-stvoril-moderni-svet-pet-duvodu-jak-zmenil-civilizaci.html - Strach z masturbace stvořil moderní svět. Pět způsobů, jak změnil civilizaci
  3. Jeal, Tim (1989). Baden-Powell. London: Hutchinson. ISBN 0-09-170670-X.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]