Lilie (skauting)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak světového skautingu, z něhož vychází symboly většiny skautských organisací
Větrná růžice na mapě z roku 1619

Lilie (francouzsky Fleur-de-lis – květ lilie) je hlavním motivem znaku či loga většiny skautských organisací a představuje hlavní myšlenky skautingu: outdoor a divočinu.[1] Tři okvětní lístky nebo listy představují tři principy skautského slibu (Povinnost k Bohu (vyššímu principu), povinnost k sobě, povinnost k druhým) v podstatě stejným způsobem jako tři listy trojlístku představují slib skautek. Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí, vysvětlil,[2] že skauti převzali symbol lilie z jeho užití na větrné růžici u starých map, protože „ukazuje ve správném směru (a nahoru) neotočená doprava ani doleva, protože to by vedlo zase zpátky.“ Dvě malé pěticípé hvězdy představují pravdu a poznání. Společně jejich deset cípů reprezentuje deset bodů skautského zákona. Ambulanční spojka nebo uzel přátelství představuje sílu světového skautingu. Lano je symbol jednoty skautů po celém světě. Kroužek držící lístky dohromady představuje pouto bratrství.

Junák - český skaut[editovat | editovat zdroj]

Junák má ve znaku na třech listech lilie hlavu chodského psa vycházející z románu Aloise Jiráska a celá lilie je podložena modrým trojlístkem, symbolem skautek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fleur-de-lis in Scouting na anglické Wikipedii.

  1. Walton, Mike The World Crest Badge...(and why do we *all* wear it?). 1999.
  2. B-P, Lessons from the Varsity of Life. Chapter IX. Life Number Two. Part One. www.pinetreeweb.com [online]. [cit. 2016-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-12-02. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]