Lilie (heraldika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heraldická lilie (Fleur de lis)
Heraldický symbol lilie - Versailles – exponát Muzeum miniaturního profesionálního umění Henryk Jan Dominiak v Tychách – Rozměry 10 x 13 mm[1]

Heraldický symbol lilie (francouzsky Fleur de lys nebo Fleur de lis – „květ lilie“, ⚜) je symbol květu lilie pohledem zepředu, kdy jsou patrné tři okvětní lístky, dva boční a vztyčený středový. V heraldice představuje (společně se symboly kříže, orlice či orla a lva) jeden z častých symbolů a symbolizuje čistotu, proto bývá spojována s Pannou Marií, jíž podle legendy anděl, Boží posel, snesl zlatou lilii. Tuto legendu převzali francouzští panovníci z merovejské královské dynastie, kteří přijali křesťanství. O několik století později, ve 12. století za vlády Ludvíka VI., byla «fleur de lis» použita jako hlavní znak panovníků francouzského království.

Odtud, z francouzského královského znaku, se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii, na znak Kanady, na vlajku Québecu a na znak Španělského království, ad.

Tři lilie, které se dnes nacházejí na čestném štítku uprostřed španělského znaku, představují dynastii Bourbonů, královskou větev rodiny původem z Francie, která ve Španělsku vládne od 18. století do dnešního dne. Lilie je rovněž například ve znaku města Florencie a mnoha dalších. Používá se jako mezinárodní znak skautů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heraldika analyzuje materiál modelování erbů.. muzeumminiaturowejsztukiprofesjonalnejhenrykjandominiak.eu, 6 června 2020.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BUBEN, Milan: Encyklopedie heraldiky, 2. vyd. Praha: Libri, 1999, ISBN 80-85983-31-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo lilie ve Wikislovníku