Lilie (heraldika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Heraldická lilie (Fleur de lis)

Heraldický symbol lilie, francouzsky Fleur de lys nebo Fleur de lis («květ lilie») je symbol květu lilie pohledem zepředu, kdy jsou patrné tři okvětní lístky, dva boční a vztyčený středový. V heraldice představuje (společně se symboly kříže, orlice či orla a lva jeden ze čtyř nejčastějších motivů v heraldice) jeden ze častých symbolů a symbolizuje čistotu, proto bývá spojována s Pannou Marií, jíž podle legendy anděl, Boží posel, snesl zlatou lilii. Tuto legendu převzali francouzští panovníci z merovejské královské dynastie, kteří přijali křesťanství. O několik století později, ve 12. století za vlády Ludvíka VI., byla «fleur de lis» použita jako hlavní znak panovníků francouzského království.

Odtud, z francouzského královského znaku, se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii, na znak Kanady, na vlajku Québecu a na znak Španělského království, ad.

Tři lilie, které se dnes nacházejí na čestném štítku uprostřed španělského znaku, představují dynastii Bourbonů, královskou větev rodiny původem z Francie, která ve Španělsku vládne od 18. století do dnešního dne. Lilie je rovněž například ve znaku města Florencie a mnoha dalších. Používá se jako mezinárodní znak skautů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]