Lilie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Lilie (rozcestník).

Wikipedie:Jak číst taxobox Lilie

alternativní popis obrázku chybí
Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: liliotvaré (Liliales)
Čeleď: liliovité (Liliaceae)
Rod: lilie (Lilium)
L.
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lilie (Lilium L.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi liliovité v užším pojetí (Liliaceae s. str.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny, s cibulemi, které jsou často složeny z jednotlivých zdužnětělých šupin. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou střídavé nebo v přeslenech (3-20 četných), jsou přisedlé nebo téměř přisedlé. Čepele listů jsou celokrajné, většinou čárkovité, kopinaté, eliptické nebo obvejčité, žilnatina je souběžná. V paždí listů se u některých druh nacházejí pacibulky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, zpravidla v hroznech, vzácněji v okolících nebo chocholících, někdy je květ pouze jednotlivý. Květy jsou nápadné, různých barev, zpravidla bílé, žluté, růžové, oranžové nebo červené, občas se skvrnami. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), které jsou volné. Tyčinek je 6 (3+3). Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, blizna je trojlaločná, semeník je svrchní. Plodem je tobolka.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 100-120 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe, hlavně v mírném až subtropickém pásu, ale i v horách asijských tropů.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR rostou přirozeně 2 druhy. Běžnější je lilie zlatohlavá (Lilium martagon), která roste místy celkem hojně v listnatých lesích, místy i na druhově bohatých loukách. Spíše mimo les od pahorkatin po hory roste lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), která patří mezi silně ohrožené druhy C2. Tyto dva druhy se někdy pěstují i jako okrasné na zahrádkách, kromě toho jsou pěstovány i některé cizí druhy, jako lilie tygrovaná (Lilium tigrinum), lilie bělostná (Lilium candidum) nebo lilie královská (Lilium regale) a další.

Lilie v zahradnictví[editovat | editovat zdroj]

Lilie se dělí na: asijské, americké, trubkovité hybridy, orientální, martagon, candidum, longiflorum, aurelianum a rozličné hybridy kam patří zbytek dále nezařaditelných lilií. Množení lilií je možné mnoha způsoby a to semeny, pacibulkami, šupinami a vedlejšími cibulemi. Můžeme je rozdělit i podle způsobu klíčení: hypogeicky: nejprve roste cibulka a pak nadzemní orgány, kdežto epigeicky rostou nejprve listy a pak cibulky.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Lilie Lilium cernuum
Lilie cibulkonosná

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]