Lilie cibulkonosná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLilie cibulkonosná
alternativní popis obrázku chybí
Lilie cibulkonosná, PR Nad Zavírkou, 2010
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád liliotvaré (Liliales)
Čeleď liliovité (Liliaceae)
Rod lilie (Lilium)
Binomické jméno
Lilium bulbiferum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum) je jeden ze dvou druhů v Česku divoce rostoucích lilií.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá výšky 20 až 90, výjimečně až 120 cm. Lodyha je vzpřímená. Listy jsou úzké, až 10 cm dlouhé, střídavé a přisedlé. Květy jsou vzpřímené, oranžové až oranžovočervené, velké, 10 i více centimetrů v průměru. Uvnitř jsou tmavohnědě skvrnité. Kvete od konce května do července. Jedna lodyha nese jeden až pět oboupohlavných květů. Plodem je vejcovitá, zhruba 4 centimetry dlouhá tobolka. Zimu přečkává pouze cibule v zemi.

V úžlabí především horních listů se vytvářejí malé, kulaté, světle zelené pacibulky. Tyto pacibulky odpadávají k zemi a po dvou až třech letech z nich vyrůstají nové rostliny.

Výskyt, stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Lilie cibulkonosná roste v horských a podhorských oblastech střední a jižní Evropy, od Pyrenejí přes Alpy až na severní Balkán. Lze ji nalézt na horských a podhorských loukách či na okrajích lesů až do výšky 2400 m n. m. Vyhovují jí především teplá a slunečná místa na vápenitých půdách. Roste ale i na mírně kyselých půdách.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Rozlišují se dva poddruhy. V Česku roste Lilium bulbiferum subsp. bulbiferum. Druhý poddruh, lilie cibulkonosná šafránová (Lilium bulbiferum subsp. croceum) se vyskytuje především v západní a jižní části areálu, například v Apeninách či Západních Alpách. U tohoto poddruhu pacibulky obvykle chybí. Skvrny uvnitř květu jsou černé, nikoli tmavohnědé.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

V Česku je lilie cibulkonosná řazena k silně ohroženým druhům (C2b) a ve stejné kategorii je chráněna zákonem (§2). V Evropě jde ovšem o nejrozšířenější divoce rostoucí lilii.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lilium bulbiferum na anglické Wikipedii a Feuer-Lilie na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]