Vlčata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o výchovné skautské kategorii. O mláděti šelmy pojednává článek Vlk obecný.
Skauti (včetně vlčat) u ohně

Vlčata jsou skautskou věkovou kategorií pro chlapce ve věku 7–11 let. Vlčata založil již v roce 1916 zakladatel světového skautingu Robert Baden-Powell pro chlapce, kteří byli příliš malí, než aby byl pro ně vhodný klasický skautský program[zdroj?]. Symbolický rámec je odvozován od Knihy džunglí spisovatele Rudyarda Kiplinga, kde se malý Mauglí učil žít jako člen vlčí smečky a poznávat zákony džungle[1].

Družina vlčat se nazývá šestka. V jejím čele je rádce neboli šestník, zástupcem je podšestník. Oddíl se nazývá smečka, jejímž vůdcem je Akéla. Pozdrav vlčat jsou 2 vztyčené prsty do V, což značí nastražené vlčí uši, palec kryje prsteníček a malíček, neboť silnější chrání slabší.

Pro světlušky a vlčata vydává Junák časopis Světýlko. Základní dovednosti rozvíjí vlčata pomocí plnění tzv. stezek.[2] Spolu se světluškami soutěží v různorodých skautských disciplínách na Závodě vlčat a světlušek.

Zákon, heslo a slib[editovat | editovat zdroj]

Slib vlčat[editovat | editovat zdroj]

Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku, že každý den vykonám dobrý skutek.

Zákon vlčat[editovat | editovat zdroj]

Vlče se nikdy nepoddá samo sobě, vlče se vždy poddá starému vlku.

Heslo vlčat[editovat | editovat zdroj]

Naší snahou nejlepší buď čin!

Příkaz vlčat[editovat | editovat zdroj]

Vykonej denně alespoň jeden dobrý skutek.

Skautské vlče se žlutým šátkem

Kroj[editovat | editovat zdroj]

Kroj vlčat v ČR se od základní podoby skautského kroje liší v několika detailech. Ke kroji nosí vlčata žlutý šátek a žlutou šňůrku.[3] Slibový odznak je ve tvaru vlčí hlavy. Odborky (vlčci) mají podobu trojúhelníkových nášivek na rukávu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kolektiv autorů. Stezka a symbolický rámec vlčat a světlušek : metodika ke stezce vlčat a světlušek. Vydání první. vyd. Praha: [s.n.] 128 s. ISBN 9788075010759. OCLC 953516705 
  2. Nováček vlčat. 1. vyd. vyd. Praha: Junák - svaz skautů a skautek ČR 47 s. ISBN 9788086825472. OCLC 681493978 
  3. Skautský kroj. Skautská křižovatka [online]. [cit. 2022-12-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]