Vlčata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o výchovné skautské kategorii. O mláděti šelmy pojednává článek Vlk obecný.
skauti (včetně vlčat) u ohně

Vlčata jsou skautskou věkovou kategorií pro chlapce ve věku 7–11 let. Vlčata založil již v roce 1916 zakladatel světového skautingu Robert Baden-Powell pro chlapce, kteří byli příliš malí, než aby byl pro ně vhodný klasický skautský program. Symbolický rámec je odvozován od Knihy džunglí spisovatele Rudyarda Kiplinga, kde se malý Mauglí učil žít jako člen vlčí smečky a poznávat zákony džungle[1].

Družina vlčat se nazývá šestka. V jejím čele je rádce neboli šestník, zástupcem je podšestník. Oddíl se nazývá smečka, jejímž vůdcem je Akéla. Pozdrav vlčat jsou 2 vztyčené prsty do V, což značí nastražené vlčí uši, palec kryje prsteníček a malíček neboť silnější chrání slabší.

Pro světlušky a vlčata vydává Junák časopis Světýlko. Základní dovednosti rozvíjí vlčata pomocí plnění tzv. stezek.[2] Spolu se světluškami soutěží v různorodých skautských disciplínách na Závodě vlčat a světlušek.

Zákon, heslo a slib[editovat | editovat zdroj]

Slib vlčat[editovat | editovat zdroj]

Slibuji, že se vynasnažím, být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku, že každý den vykonám dobrý skutek.

Zákon vlčat[editovat | editovat zdroj]

Vlče se nikdy nepoddá samo sobě, vlče se vždy poddá starému vlku.

Heslo vlčat[editovat | editovat zdroj]

Naší snahou nejlepší buď čin!

Příkaz vlčat[editovat | editovat zdroj]

Vykonej denně alespoň jeden dobrý skutek.

skautské vlče se žlutým šátkem

Kroj[editovat | editovat zdroj]

Kroj vlčat v ČR se od základní podoby skautského kroje liší v několika detailech. Ke kroji nosí vlčata žlutý šátek a žlutou šňůrku.[3] Slibový odznak je ve tvaru vlčí hlavy. Odborky (vlčci) mají podobu trojúhelníkových nášivek na rukávu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kolektiv autorů. Stezka a symbolický rámec vlčat a světlušek : metodika ke stezce vlčat a světlušek. Vydání první. vyd. Praha: [s.n.] 128 stran s. Dostupné online. ISBN 9788075010759. 
  2. Nováček vlčat. 1. vyd. vyd. Praha: Junák - svaz skautů a skautek ČR 47 s. s. Dostupné online. ISBN 9788086825472. 
  3. https://kroj.skauting.cz/predpisy_ke_stazeni