Ivančena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivančena
Ivancena4.jpg
Účel stavby

Památník

Základní informace
Výstavba 1946
Přestavba 2016–2017
Materiál kámen
Stavebník skauti
Poloha
Adresa Malenovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Web http://www.ivancena.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivančena (925 m n. m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory. Byla postavena na památku skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistické odbojové skupině Odboj slezských junáků.[1]

Historie mohyly[editovat | editovat zdroj]

Jméno Ivančena pochází od původního majitele místa – Ivánka.[2]

Historie mohyly na Ivančeně se začala psát 6. října 1946, kdy členové 30. oddílu JunákaMoravské Ostravy (po sloučení se spřáteleným dívčím oddílem funguje dodnes pod názvem TOM 4312 Třicítka a Dvojka) vedení Slávou Moravcem vztyčili na úpatí Lysé hory jednoduchý kříž. Ten postavili mezi kameny, kam také položili lahvičku s krátkým vzkazem. Pomníček vytvořili na památku svých skautských přátel z odbojové skupiny Odboj slezských junáků[3], kteří byli za účast v protinacistickém odboji 24. dubna 1945 popraveni gestapem na samém konci války na starém židovském hřbitově v polském Těšíně.

Kolem kříže se začaly vršit kameny, které na ni přikládali kolemjdoucí k uctění památky mrtvých. Kámen po kameni tak začala vyrůstat mohyla, která se v průběhu času, přes nástup komunismu v roce 1948 a následný zákaz Junáka, začínala z malého pomníčku padlým kamarádům stávat symbolem skautské nezdolnosti a protestem proti nesvobodě. Skauti, trampové ale i obyčejní lidé si výstupem k Ivančeně začali připomínat také další hrdiny protinacistického odboje. Vyjadřovali tím také vzdor proti vládnoucímu bolševismu.[4]

V průběhu demokratizačního procesu Pražského jara došlo ke krátkému obnovení Junáka a výstupy na Ivančenu se začaly stávat pravidelnou akcí, které se účastnily tisíce lidí. Tuto novou tradici se už nikdy potom nepodařilo zničit. V myslích pamětníků zůstává zejména výstup roku 1969 za účasti náčelníka bratra Rudolfa Plajnera, který tehdy mohylu označil “… za památník všech junáckých obětí v boji za svobodné demokratické Československo.“

Komunistický režim se však podobných akcí začal silně obávat, a tak se výstupům na Ivančenu snažil všemožně zabránit. Zákazy, kontroly a příkazy vyvrcholily v dubnu 1981, kdy se nemalá skupina ozbrojených příslušníků SNB všemožně snažila vyprovokovat účastníky akce k nějaké „protisocialistické reakci.“ Marně. Nebylo v policejních silách dlouhodobě monitorovat a kontrolovat všechny návštěvníky Beskyd a vyhazovat jim nalezené kameny z batohů ven. A tak mohyla i nadále rostla.V dobách nesvobody se o ni staraly zejména „turistické“ oddíly Slávy Moravce a Karla Líby a nemalou zásluhu měli také trampové a hajný Kaňok z Jestřábího. Nezapomenutelnou podobu vtiskly mohyle stavební úpravy Miloše Tvrdého – Harryho. Ke kamenům přibývaly i nejrůznější tabulky se vzkazy a hesly, kterými jejich tvůrci vyjadřovali nejen hold zavražděným hrdinům, ale také odpor ke všem formám totalitní moci. Ta se z Československa vytratila po listopadových událostech roku 1989, a tak již od jara 1990 mohly výstupy na Ivančenu probíhat opět ve svobodném duchu.

V prosinci 1994 došlo k vážné devastaci mohyly, kdy se neznámí vandalové neštítili na kusy rozbíjet také pamětní desky. Následně proto vznikla iniciativa v čele s bratrem Pavlem Ženatým, které se podařilo získat dostatek finančních prostředků a mohylu zrekonstruovat. Byly vybudovány základy a mohyla přesunuta pár metrů od hřebene, aby nezasahovala do katastru tří obcí. Doplněna byla také o pamětní stélu a slavnostně posvěcena biskupem Františkem Lobkowiczem.

V roce 2015 začala pracovní skupina při Krajské radě Junáka Moravskoslezského kraje připravovat rekonstrukci mohyly na Ivančeně. Byla vyhlášena sbírka na její obnovu.[5][6][7] Během roku 2017 byla rekonstrukce slavnostně dokončena a mohyla získala novou podobu.[8]

Tradiční výstup[editovat | editovat zdroj]

V době komunismu se k Ivančeně dělaly pochody – účastnili se skauti, trampové i turisté. Pochody byly sledovány Státní bezpečností. Poutě k mohyle trvají dodnes – v sobotu kolem 24. dubna tam míří skauti z celé České republiky, o den později potom zase trampové. Turisté navštěvují mohylu pravidelně koncem roku. Od roku 1996, kdy byla na židovském hřbitově v polském Těšíně umístěna pamětní deska Odboji slezských Junáků, koná se v rámci poutě i vzpomínková akce na tomto místě.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Náš venkov: Příběhy z Ivančeny. Česká televize [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. (česky) 
  2. DRAHOTA, Leoš. Kamenná mohyla tam vysoko v horách. www.moskyt.net [online]. 2013-10-28 [cit. 2018-09-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. ŠANTORA, Roman; NOSEK, Václav; JANOV, Slavomil, DOSTÁL, Václav. Skautské století. 1. vyd. Praha: Junák - svaz skautů a skautek ČR, Tiskové a distribuční centrum, 2012. ISBN 978-80-86825-72-4. 
  4. Historie Ivančeny. www.ivancena.cz [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. (česky) 
  5. Rekonstrukce Ivančeny. www.ivancena.cz [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. (česky) 
  6. Skautská Ivančena v Beskydech změní podobu. Přemění se na kaskády. iDNES.cz [online]. 2014-09-02 [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. 
  7. Příběh Ivančeny – na jaře rozebrat, do října zase složit. iDNES.cz [online]. 2016-01-16 [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. 
  8. Skautská mohyla Ivančena má novou podobu. V sobotu 22. dubna se koná výstup k novému památníku. www.skaut.cz [online]. [cit. 2017-08-04]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]