Kontroverze a konflikty skautingu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Variace na téma skautské logo

Skauting byl od svého vzniku provázen mnoha kontroverzemi a konflikty.[1] Tento článek diskutuje o historických a současných skautských kontroverzích a potížích, s příklady z různých zemí.

Omezení členství[editovat | editovat zdroj]

Nelze polemizovat o tom, že existují lidé, kteří by ze skautského hnutí měli být vyloučeni (např. pachatelé závažné trestné činnosti). Někteří lidé však považují za kontroverzní omezení členství na náboženských či dalších základech.[2][3][4][5]

Morálka[editovat | editovat zdroj]

Skautský slib a související morální zásady, deklarované skautskými organizacemi, mají většinou velice obecný charakter. „Nejvyšší Pravda a Láska“ není nijak blíže definována, což dává značný prostor pro individuální výklad i aplikaci. I to je důvod, proč ke zbavení členství ve skautské organizaci dochází zcela výjimečně. Z této příčiny lze proto v seznamu českých skautů najít celou řadu kontroverzních osobností z politického a veřejného života, zatíženého nejrůznějšími skandály. Stejně tak se lze mezi některými skauty setkat s velice problematickými morálními požadavky, jako například aby skauting byl dotován z výtěžků hazardu.[6] Mladá skautka, podporující levicový extremismus[zdroj?], byla v prostředí skautingu místo kritiky oslavována.[7][8]

Náboženské vymezení[editovat | editovat zdroj]

„Povinnost k Bohu“ je zásada skautingu na celém světě, ačkoliv je uplatňována odlišně v jednotlivých zemích. Hnutí chlapeckých skautů z Ameriky (BSA) mající silnou pozici neumožňuje vstup ateistům a agnostikům. U dívčích skautek (Girl Scouts of U.S.A.), lze slovo Bůh nahradit jiným slovem nebo frází vyjadřující víru své členky. Ve Spojeném království požadují po vůdcích, aby uznávali vyšší moc, přesto explicitně neomezují ateisty z práce ve skautském hnutí, dokud podporují myšlenky a hodnoty skautingu a hledání víry v mladých lidech. Kanadští skauti definují povinnost k Bohu v podstatě jako „dodržování duchovních principů“ a nemají pravidla pro omezování ateistů. V některých zemích, především v Evropě, existují i sekulární nebo nábožensky neutrální skautská hnutí.

Jednou ze základních obecných složek mezinárodního skautského slibu je služba Bohu a vlasti. Začlenit slib služby Bohu jako povinnou součást slibu vyžaduje po všech svých členských organizacích WOSM[9] a v zásadě je tento požadavek i dodržován, až na určité výjimky v silně sekularizovaných státech (Francie, Dánsko). Český skauting byl vždy výrazně nenáboženský. V současné České republice byl tak mezinárodní náboženský požadavek vyřešen na 5. sněmu v roce 1992 svérázným způsobem, který byl WOSM i WAGGGS akceptován: Transcendentní skutečnost, vůči níž nesou skauti odpovědnost, je (ve shodě s českou dějinnou tradicí i v návaznosti na heslo Václava Havla[zdroj?]) pojmenována Nejvyšší Pravda a Láska.

Antisemitismus a nacionalismus[editovat | editovat zdroj]

Skauting bývá prezentován jako jedna z forem mezinárodního bratrství mezi lidmi bez ohledu na jejich rasu, národnost nebo barvu kůže. V historii skautingu však opakovaně docházelo k situacím, ve kterých tato idea skautingu dramaticky selhávala. Příčinou byl střet dvou protichůdných zásad: bratrství a národní identity. Zatímco v politicky klidných dobách dokázali skauti obě hodnoty kombinovat, v okamžicích národního či mezinárodního napětí, měli klon podléhat nacionalismu a vypjatému politickému diskurzu.

Na přelomu třicátých a čtyřicátých let způsobila nejednoznačnost skautských ideálů rozkol mezi některými evropskými organizacemi. Velký počet skautských oddílů na Slovensku dobrovolně přešel do řad klerofašistické Hlinkovy mládeže. V nacistickém Německu se ze skautů stávaly oddíly Hitlerjugend. Polští skauti se zapojovali do pohraničních bojů proti Československu. Český Junák se okupačním úřadům snažil zalíbit tím, že začal pod vlivem narůstajícího antisemitismu ze skautských oddílů vylučovat chlapce a děvčata židovského původu.[10] Rudolf Plajner, jeden z vrcholných představitelů tuzemského Junáka, začal ostatním oddílovým vedoucím doporučovat ke čtení příručky Hitlerjugend.[11]

Pedofilní kauzy[editovat | editovat zdroj]

Steně jako jiným výchovným a náboženským organizacím, nevyhnuly se ani skautům pedofilní skandály. Jedním z nejznámějších tuzemských případů je zřejmě kauza, kdy vedoucí s přezdívkami Piškot a Meluzín z Ústí nad Labem postupně zneužili asi čtyři desítky dětí.[12][13] Známý je také případ skautského vedoucího a bývalého pražského policisty Stejskala.[14]

Dělení podle pohlaví[editovat | editovat zdroj]

Skauting byl tradičně rozdělený na výchovu chlapců a výchovu dívek. Ačkoliv existují tendence podpory smíšených programů ve většině členských organizací WOSM, většina členských organizací WAGGGS zůstávají pouze dívčí.

Vyloučení homosexuálů[editovat | editovat zdroj]

V zemích, kde není homosexualita nezákonná, existuje obvykle alespoň jedno skautské hnutí, které neomezuje ve členství a vůdcovství homosexuální osoby.[15] Výjimkou jsou Spojené státy americké, ve kterých homosexuálové nesmějí být ve vedení - tedy jsou přijímani jako řadoví členové, ale členství je jim zrušeno, jakmile dosáhnout osmnácti let. Vedení organizace Boy Scouts of America (BSA) je přesvědčeno, že skauting by měl odrážet tradiční rodinné hodnoty. Naproti tomu Girl Scouts of the USA tento problém nemají, protože mají názor, který vyjádřily v říjnu 1991 tímto dopisem:

"Jako soukromá organizace Dívčích Skautek U.S.A., respektujeme hodnoty a víru každé své členky, a nevměšujeme se do osobních záležitostí. Proto také nezastáváme žádný postoj k sexuálním preferencím našich členů. Avšak Dívčí Skautky U.S.A., vyžadují přísné dodržení norem chování u dospělých ani nedovolují obhajobu či propagaci životního stylu či sexuálních preferencí. To jsou soukromé záležitosti o nichž si rozhodují dívky a jejich rodiny"

Homosexuálové nejsou omezeni ve členství v Kanadě a většině evropských zemí.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scouting controversy and conflict na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://ohioswallow.com/book/0821415956
 2. http://www.faqs.org/faqs/scouting/rec.scouting.issues/section-11.html
 3. http://www.inquiry.net/ideals/b-p/religion.htm
 4. {title}. www.bsalegal.org [online]. [cit. 18-05-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 09-05-2008. 
 5. http://www.bsa-discrimination.org/html/god-top.html
 6. Parlamentní skauti ožili. Chtějí část peněz z hazardu pro děti, Týden.cz, 25.11.2011.
 7. Chodí vaše dítě do skautu? Potom raději nečtěte tento článek , ePortál.cz, 10. 8.2017.
 8. Symbol na ponožkách neznamená, že mlátím nácky do hlavy, říká skautka, iDnes.cz, 6. 5. 2017.
 9. WOSM Constitution and By-Laws [online]. World Scout Bureau, July 1983, April 2000 [cit. 2007-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-16. 
 10. KOL. Klub zvídavých dětí • Jaroslav Foglar a Protektorát. Praha: NZB, 2018. 412 s. ISBN 978-80-906755-6-8. S. 62–67. 
 11. KOL. Klub zvídavých dětí • Jaroslav Foglar a Protektorát. Praha: NZB, 2018. 412 s. ISBN 978-80-906755-6-8. S. 337. 
 12. Skautský pedofil popsal své praktiky s ledovým klidem, Deník.cz, 6. 6. 2015.
 13. Odstrašující video ukazuje, jak loví pedofilové,Novinky.cz, 2. 6. 2015.
 14. Bývalý policista dostal podmínku za zneužívání skautů, iHned.cz, 8. 12. 2006.
 15. http://www.bsa-discrimination.org/html/wosm.html