Skaut – český skauting ABS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Skaut – český skauting ABS je je jednou z menších alternativních organizací, které působí v rámci českého skautingu.[1][2] Vznikla odtržením se od Junáka v roce 2000. Organizace se hlásí k tradičnímu skautingu dle zakladatelů R. Baden-Powella, E. T. Setona a A. B. Svojsíka. V roce 2009 se stala členem Světové federace nezávislých skautů (WFIS).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

V průběhu roku 1999 se začala scházet skupina činovníků a činovnic ze všech oblastí Junáka a připravovat vznik nového skautského sdružení. Vyvrcholením této přípravné fáze nazvané „Sněhová koule“ bylo sestavení stanov sdružení a 21. 11. 1999 ustavení Přípravného výboru. Ten tvořili převážně činovníci působící v oddílech a střediscích mimo Prahu – bratr ing. Vladimír Volek – Trpas (Liberec); sestra MVDr. Václava Mazourová – Vendy (Neslovice); sestra ing. Anna Machová (Brno); sestra PhDr. doc. Iva Vaňková DrSC. – Iva-va (Hostěnice); sestra MUDr. Jitka Irmannová (Zbiroh); sestra Eva Řeháková – Malá Eva (Náchod); bratr Ing. Lubor Seifert (Praha). Stanovy nového skautského sdružení schválilo Ministerstvo vnitra ČR dne 6. 1. 2000 a tento den se stal dnem faktického vzniku Skauta ABS.
Činnost Přípravného výboru ukončil ustavující sněm Skauta ABS, který proběhl 25. 11. 2000 v Brně a na kterém byly schváleny stanovy, zákony, sliby, hesla, příkazy, znak, slibové odznaky, prohlášení Přípravného výboru (nejdůležitější dokument vedle stanov) a další organizační pokyny. Na období do řádného sněmu také toto shromáždění zvolilo první řádné činovnice a činovníky Skauta ABS. Byli to tito bratři a sestry:

V průběhu roku 2001 proběhla další setkání vůdců a vůdkyň Skauta ABS a 9. 6.2001 se v Praze konal 1. řádný sněm Skauta – českého skautingu ABS. Ten potvrdil ve funkcích sestry a bratry zvolené na ustavujícím sněmu a zvolil další členy náčelnictev.

V lednu 2007 byly organizace přijata do WFIS jako „prospective member“ – člen na zkoušku. 14. února 2009 na General Assembly WFIS v Kodani se stala plnoprávným členem.

Bývalá střediska[editovat | editovat zdroj]

Na VI. řádném sněmu Skauta ABS 21. 5. 2011 ohlásilo zánik středisko Smiřice pro nedostatek členů a vůdců. K 1. lednu 2012 ukončilo středisko Čertovka ze Zbiroha své členství ve Skautu ABS a vrátilo se zpět do Junáka. Pro rok 2012 ohlásila ukončení činnosti ve Skautu ABS střediska Hi-lah dih Tábor a Ichthys z Mladé Boleslavi pro nedostatek členů i vůdců/vůdkyň.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠANTORA, Roman; NOSEK, Václav; JANOV, Slavomil; DOSTÁL, Václav. Skautské století: dobrodružný příběh 100 let českého skautingu. Příprava vydání Šantora Roman. 1. vyd. Praha: Junák – svaz skautů a skautek ČR, Tiskové a distribuční centrum; Mladá fronta, 2012. 253 s. ISBN 978-80-86825-72-4, ISBN 978-80-204-2622-2. Kapitola Vstříc novému století: Ohlédnutí, s. 223. (čeština) 
  2. https://cs.scoutwiki.org/Skaut_%E2%80%93_%C4%8Desk%C3%BD_skauting_ABS

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Oficiální stránky