Josef Kratochvil (pedagog)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. PhDr. Josef Kratochvil
Josef Kratochvil - Silingrovo namesti, Brno.JPG
Narození 1. ledna 1915
Pozořice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 26. května 2001 (ve věku 86 let)
Kemnath
NěmeckoNěmecko Německo
Místo pohřbení Ústřední hřbitov v Brně
Alma mater Masarykova univerzita
Ocenění
Děti
Rodiče
Příbuzní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Kratochvil (1. ledna 1915, Pozořice26. května 2001, Kemnath, Bavorsko) byl český učitel, spisovatel, skautský činitel a vysokoškolský pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1927 vstoupil do skautu, brzy se stal jednou z vůdčích osobností českého skautského hnutí. Po maturitě na gymnáziu v Křenové ulici v Brně studoval na Masarykově univerzitě filozofii a pedagogiku. V roce 1934 dokončil studia na Učitelském ústavu v Brně, a stal se učitelem, čemuž se věnoval do roku 1937.

Studoval důstojnickou školu v Brně, sloužil v armádě a po okupaci v březnu 1939 krátce působil jako zpravodajský důstojník u československé vojenské jednotky v Sovětském svazu. Po uzavření německo-sovětského paktu se vrátil do republiky, od roku 1942 opět učil. Za okupace prováděl odbojovou činnost, byl spojkou mezi partyzány a podzemím. Pracoval i u vojenských lesů, později jako správce statku na Šumavě. Po osvobození v roce 1945 opět začal učit a to na devítiletce v Brně – Černých Polích v Merhautově ulici. V létech 1945 až 1948 se věnoval psychologii a dějepisu na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, od roku 1948 se na Vysoké škole zemědělské zaměřil na výzkum vodního ptactva.

Koncem čtyřicátých let začal působit jako agent-chodec a převáděl lidi do západního Německa. V po únorovém převratu v roce 1948 byl přeložen na základní školu do Osové Bítýšky, v roce 1949 získal ještě doktorát na Masarykově universitě v Brně, nicméně v následujícím roce mu byla pro jeho silné katolické a skautské zaměření pedagogická činnost zakázána.[1] V roce 1951 odešel do Rakouska, kde se ve Vídni přihlásil na velitelství vojenských jednotek USA a tři roky působil jako zpravodajský důstojník americké armády. Při této práci se nejméně jednou do Československa tajně vrátil. V roce 1954 začal přednášet na Ukrajinské svobodné univerzitě v Mnichově, kde se stal profesorem zoosociologie a zoopsychologie. (V roce 1955 získal docenturu, v letech 1961–1966 přednášel jako profesor, v roce 1975 zastával funkci děkana.)

Stal se ministrem školství v exilové vládě. Podílel se na založení československé dálkové školy v exilu. Podílel se také na skautském hnutí v exilu – v Německu organizoval letní skautské tábory pro děti exulantů z celého světa. Po smrti Velena Fanderlika se stal světovým náčelníkem exilových skautů. V 80. létech 20. století přednášel na Vysoké škole technické v Hohenheimu a Stuttgartu. V roce 1985 byl jmenován v Německu senátorem.[zdroj?]

Po převratu v roce 1989 začal opět navštěvovat Československo. Zemřel 11. května 2001 v nemocnici ve Stuttgartu, je pohřben na Ústředním hřbitově v Brně, Vídeňská 96, sk. 28/77. V roce 2001 obdržel čestné občanství města Brna a státní vyznamenání Za zásluhy o stát (in memoriam). Dne 17. 9. 2009 mu byla v Brně na Šilingrově náměstí na domě č. 2/01 odhalena pamětní deska.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Josef Kratochvil napsal několik desítek skautských příruček, učebnic a knih pro mládež. Psal chlapecké a skautské romány a povídky pro mládež. Používal pseudonym J. K. Baby, přičemž přezdívku „Baby“ získal ve skautském hnutí. Od roku 1931 přispíval do časopis Anděl strážný určeného pro nejmenší čtenáře. Psal zde články o životě zvířat, o výletech do přírody a táboření. Byl i editorem tohoto dětského měsíčníku. Později přispíval do časopisů Junák a Mladý hlasatel.

V roce 1933 mu vyšel první román Stateční hoši. Vydával také periodika, v nichž se věnoval české historii. Po válce přispíval do časopisu Vpřed do rubriky Z Bobří hráze.

V zahraničí publikoval práce z oboru ornitologie a entomologie. Politicky a historicky zaměřené články publikoval v různých exilových časopisech – v Evropě, USA (Proměny, Hlasatel), ale také v Jižní Africe (Jaro) a Austrálii (Beseda). Do vysokého věku editoval časopis Ethologie, kde publikoval články o životních projevech živočichů a o jejich způsobu života. Po roce 1989 přispíval J. K. Baby i do časopisu obnoveného skautingu.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

 • Stateční hoši (1933)
 • Rok junáků : útržek z celoročního života junáků (1939)
 • Mezi junáky : příručka vedoucím i rádcům pro první kroky v junáctví (1939)
 • Povídky našeho lesa (1941)
 • Lovík – bystré oko : Drobná kresba ze života velkých našich vzdušných plavců – kání lesních (1942)
 • Příhody našich zpěváčků (1943)
 • Kuhúk – chvojnický výr (1943)
 • Káča z obory : Drobná kresba ze života kavek (1943)
 • Král motýlů (1946)
 • Kožóšek - příběhy sýkory moudivláčka z povodí řeky Moravy (1949)
 • Ptačí melodie (1954)
 • Kniha o životě zvířat (1957)
 • Ptactvo nebeské, Československá dálková škola, Stuttgart (1973)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SOLDÁN, Ladislav. Jak reflektujeme českou literaturu vzniklou v zahraničí [online]. Ústav pro českou literaturu AV ČR, 1999-11-25. Kapitola Josef Baby Kratochvíl – vědec, skaut a spisovatel. [www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/2000/JRCL/13.pdf Dostupné online]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]