Ukrajinská svobodná univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ukrajinská svobodná univerzita
Український Вільний Університет
Ukrainische Freie Universität
latinsky Universitas Libera Ukrainensis
Motto
Sapere aude!
Rok založení1921
Typ školysoukromá
Vedení
RektorMarija Pryšljaková
Počty akademiků
Ostatních studentů149 (2007)
Studentů celkem210 (2015)
Další informace
Počet fakult3
SídloMnichov
Zeměpisné souřadnice
http://www.ufu-muenchen.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ukrajinská svobodná univerzita (ukrajinsky Український Вільний Університет [Ukrajins’kyj viľyj universytet], německy Ukrainische Freie Universität, latinsky Universitas Libera Ukrainensis) je soukromá ukrajinská exilová univerzita založená v roce 1921, v současné době umístěná v Mnichově.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byla založena 17. ledna 1921 ve Vídni jako exilové centrum pro ukrajinské akademiky, kteří emigrovali před sovětským režimem. Brzy byla přesunuta do Prahy, kde s podporou československé vlády získala pro svou intenzivní vědeckou práci celosvětové uznání. Praha se vůbec stala centrem emigrace ukrajinských intelektuálů, v období první republiky zde existovalo celé ukrajinské exilové školství.

Po druhé světové válce se přestěhovala do Mnichova, kde dále fungovala s podporou bavorské vlády. V roce 1992 byla uznána nově vzniklým ukrajinským státem, ten jí však neposkytuje žádnou finanční podporu. Té se však nedostává ani ze strany Německa a univerzita je proto závislá na svých vlastních zdrojích.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Ač je škola po celou dobu své existence umístěna na cizím území, probíhá výuka zásadně v ukrajinštině. Je zaměřena převážně na humanitní obory. Má tři hlavní fakulty:

Přes svůj status exilové univerzity je Svobodná ukrajinská univerzita velmi uznávaná, k vyučujícím patří přední evropské i americké kapacity. K významným osobnostem patřili například slavisté Dmytro Čyževskyj a Jaroslav Rudnyckyj. S pražským obdobím školy je spjatá také pražská škola ukrajinských emigrantských básníků.

Významní profesoři a absolventi[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ukrainian Free University na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HLAVÁČEK, Petr - FESENKO, Mychajlo: Nešťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921-1945. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2015. ISBN 978-80-7308-581-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]