Skauting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Skaut)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lilie jako obecný symbol skautského hnutí

Skauting (z angl. scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel[1]) je celosvětové hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova dětí a mladých lidí. Jeho členové se nazývají skauti. Český skauting je specifickou národní formou tohoto mezinárodního hnutí a je reprezentován celou řadou různorodých spolků.

Poslání a principy[editovat | editovat zdroj]

Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Toto poslání je blíže konkretizováno třemi principy, které jsou vyjádřeny ve skautském slibu:

 1. povinnost k Bohu (vyššímu principu),
 2. povinnost k bližním (ostatním),
 3. povinnost k sobě.

Poslání a principy se skauting snaží naplňovat prostřednictvím skautské výchovné metody, která zahrnuje učení se zkušeností, morální kodex vyjádřený skautským slibem a zákonem, pobyt v přírodě, samosprávu malých skupin členů podobného věku (družinový systém) podporovaných dospělými, individuální program osobního růstu (např. skrz skautskou stezku), používání symbolů a symbolických rámců a zapojení do společnosti na různých úrovních dění.

Povinnost k Bohu[editovat | editovat zdroj]

Různé skautské organizace přistupují k práci s prvním principem různě, ale vždy je součástí slibu – to je podmínkou členství v mezinárodní organizaci WOSM. Některé organizace jsou přímo navázány na konkrétní náboženství nebo církev (např. Německá asociace skautů svatého Jiří nebo Skauti Evropy), některé (např. Junák) naopak pracují s povinností k Bohu jako s povinností k hodnotám vyšším než materiálním bez odkazu na konkrétního Boha nebo náboženství a uznávají širší škálu forem spirituality, což se odráží i ve slibu, kde je místo explicitní zmínky o Bohu uvedena Nejvyšší Pravda a Láska.

Mezinárodní skauting[editovat | editovat zdroj]

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek zakladatele Roberta Baden-Powella,[2] významného britského generála, hrdiny druhé búrské války. Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi (např. Ernest Thompson Seton ve Spojených státech).

V současnosti skauting existuje prakticky ve všech státech světa (216 států)[zdroj?], je pouze několik výjimek – vesměs totalitních států (Andorra, Čína, Kuba, Severní Korea, Laos). Celkem má přes 60 milionů členů. [zdroj?]

Hnutí se skládá z několika zastřešujících organizací, pravidlem je, že z každé země smí být pouze jedna členská organizace. Tam, kde existuje více skautských organizací, musí tyto vytvořit federaci:

 • Světová organizace skautského hnutí – WOSM (World Organization of the Scout Movement) sdružuje přes 50 milionů členů ze 224 států a teritorií.[3]
 • Světová asociace skautek – WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) sdružuje asi 10 milionů členek ze 150 států světa.[4]
 • Mezinárodní společenství skautů a skautek – ISGF (International Scout and Guide Fellowship) sdružuje asi 45 tisíc dospělých skautek a skautů ze 66 států světa.[5]

Kromě těchto hlavních a úzce spolupracujících organizací existují nezávislé mezinárodní organizace, sdružující skautská hnutí stojící mimo hlavní proud:

 • Světová federace nezávislých skautů – World Federation of Independent Scouts – WFIS – v roce 2014 měla bezmála 200 000 členů ve 41 zemích světa
 • Samostatná mezinárodní asociace Skautů Evropy UIGSE – FSE, L'Union Internationale des Guides et Scouts d'Europe – Fédération du Scoutisme Européen

Mezinárodním dnem skautů je svátek sv. Jiří 24. dubna.

Skautské symboly[editovat | editovat zdroj]

Skautský pozdrav[editovat | editovat zdroj]

Skauti se po celém světě zdraví zdviženou pravou rukou k rameni. Ruka je obrácená dlaní vpřed u skautů a skautek (mládež většinou od 12 do 15 let) se vztyčenými třemi prsty, u světlušek a vlčat (děti od 6 do 11 let) se vztyčují jen prsty dva. U starších skautů tři prsty představují tři body skautského slibu a přitom palec překrývá malíček, což symbolizuje ochranu slabších silnějšími. Spojením palce a malíčku vzniká kruh, který znamená přátelství skautů a skautek celého světa.

Při setkání se skauti také zdraví podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem. Existují tři verze, jak tento pozdrav vznikl. První, protože levá ruka je blíž k srdci a zaklesnutí malíčku je důkazem propojení a přátelství. Druhá, protože si rytíři po soubojích podávali levou ruku, aby si mohli levou ruku podat, tak na znamení důvěry sundali štít. Třetí, nejvíce pravděpodobná, protože se tak mezi sebou zdravili afričtí bojovníci, podáním levé ruky dávali spolubojovníkům najevo, že jim plně důvěřují a že jsou členy stejné družiny.

Čeští skauti se slovně zdraví Nazdar!

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Kontroverze a konflikty skautingu.

Skauting stejně jako každá jiná organizace má i kontroverzní stránky – například týkající se morálky, náboženství, antisemitismu, nacionalismu, pedofilie či kauz okolo LGBTQ+ osob.

Český skauting[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Český skauting.

Skauting na území dnešního Česka existuje od roku 1911. V současnosti dominantní českou skautskou organizací je Junák – český skaut, z. s., s počtem členů překračujícím 60 tisíc a nadále rostoucím.[6] Je zakládající a jedinou českou členskou organizací WOSM, WAGGGS a ISGF. Jejím zakladatelem byl Antonín Benjamín Svojsík.

Vedle Junáka působí v Česku několik dalších skautských organizací, např. Svaz skautů a skautek České republiky[7] nebo Skaut – Český skauting ABS.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jiří Rejzek. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2004. ISBN 80-85927-85-3. S. 574. 
 2. LOM, Miloň; ŠEBEK, Jaroslav. Junácký sněm 1990. Mladá Boleslav: Soukromé nakladatelství Šebek - Pospíšil, 1990. ISBN 80-852-10-01-0. Kapitola Po skautských cestách. 
 3. https://www.scout.org/annual-report2017-2018
 4. https://www.wagggs.org/en/about-us/who-we-are/
 5. http://www.isgf.org/index.php?option=com_content&view=article&id=221%3Acensus&catid=48%3Aorganization&Itemid=61&lang=en
 6. Skautů a skautek už 12 let přibývá! 7 důvodů, proč zažívá skauting v Česku zlaté časy [online]. 25. 2. 2018 [cit. 2018-10-11]. Dostupné z: https://www.skaut.cz/60tisic/
 7. Svaz skautů a skautek České republiky - Kdo jsme. www.svazskautu.cz [online]. [cit. 2019-05-13]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]