Anna Berkovcová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Berkovcová, PhDr.
Anna Berkovcová
Anna Berkovcová
Narození 13. února 1881
Blovice
Úmrtí 9. července 1960 (ve věku 79 let)
Praha
Alma mater Minerva
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Povolání doktorka, botanička, skautka, zemědělská odbornice, pedagožka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Berkovcová (13. února 1881 Blovice9. července 1960 Praha) byla botanička, doktorka, zemědělská odbornice, pedagožka a dvanáctá Češka v historii s akademickým titulem. Autorka dizertační práce Regenerace u jatrovek. 18. března 1907 složila na české Karlo-Ferdinandově univerzitě hlavní rigorózní zkoušku z botaniky a mineralogie a vedlejší rigorózní zkoušku z filozofie.[1] Byla velmi aktivní v dívčích a ženských organizacích a rovněž v domácích i zahraničních odborných institucích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině železničního úředníka Jana Berkovce 13. února 1881 v Blovicích. Studovala na gymnáziu Minerva a v roce 1901 studium ukončila maturitou. Poté studovala přírodní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V té době bydlela v rodině české spisovatelky Karolíny Světlé. V domě U Kamenného stolu na Karlově náměstí, kde spisovatelka žila, poznala Anna i další osobnosti české duchovní elity, Sofii Podlipskou, Jaroslava Vrchlického, Julia Zeyera a jiné. Kvůli zdravotním obtížím se přestala věnovat své vědecké práci a začala pracovat jako pedagožka. Do roku 1909 učila na dívčím lyceu v Chrudimi, později se stala profesorkou na soukromém pražském lyceu, kde do roku 1922 působila jako ředitelka. V letech 1918–19 řídila nově založenou školu sociální péče a byla profesorkou přírodních věd na městské Vyšší dívčí škole. Podnikala četné studijní cesty do zahraničí, mj. se 1920–21 zúčastnila desetiměsíčního kurzu na dívčí zahradnické škole v Philadelphii, navštívila také několikrát Německo, Nizozemsko, Francii, Polsko, Velkou Británii, Skandinávii. Zasloužila se o otevření zahradnické školy pro dívky v Praze-Krči a v září 1922 byla jmenována její ředitelkou. V letech 1924-25 vedla v Chrudimi nově založený pedagogický seminář pro učitelky hospodyňských škol. Stala se členkou zkušební komise pro učitelky zemědělských škol v roce 1925. Mimo jiné stála v roce 1924 u vzniku Skupiny organizace práce v domácnosti, pozdější Ústředí československých hospodyň. Jako členka Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu se účastnila i politického dění.

Skauting[editovat | editovat zdroj]

Ke skautingu ji přivedla láska k přírodě. Úkolu založit dívčí skauting se Anna Berkovcová ujala na žádost Vlasty Štěpánové. 11. ledna 1915 rozhodlo vedení organizovat dívčí skauting ve společném ústředí s chlapci v Junáku, v němž byl za tímto účelem vytvořen „Odbor pro dívčí výchovu skautskou“ a hned v květnu téhož roku na skautských slavnostech v pražské Klamovce postavil oddíl Sasanek vlastnoručně stan. Anna Berkovcová následně se sedmičlenným ženským výborem vypracovala program pro dívky. Naplánovala jim utužování fyzických a morálních sil, pohyb, táboření, kuchaření, ruční práce, ošetřování nemocných, propagaci správné výživy, zručnost a samostatnost.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anna Berkovcová – Ženy ve vědě do roku 1945. albina.ff.cuni.cz [online]. [cit. 2019-03-10]. Dostupné online. 
  2. Anna Berkovcová: Vychovatelka profesionálních zahradnic. Krásná paní [online]. 2018-05-02 [cit. 2019-03-10]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]