Karlovo náměstí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karlovo náměstí
Park na Karlově náměstí
Park na Karlově náměstí
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 2
Čtvrť Nové Město
Poloha 50°4′32″ s. š., 14°25′12″ v. d.
Commons-logo.svg multimediální obsah na Commons
Nová zástavba na Karlově náměstí
Kašna se sloupem a sochou sv. Josefa na Karlově náměstí

Karlovo náměstí (lidově Karlák, německy Karlsplatz) je největší náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě (rozloha 80 552 m2),[1] administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Současný název, po Karlu IV., má až od roku 1848, do této bylo nazýváno Dobytčí trh, německy Viehmarkt.

Popis a historie[editovat | editovat zdroj]

Náměstí se nachází zhruba jižně od centra Prahy. Je téměř obdélníkového tvaru o přibližných rozměrech 130 × 510 m, většinu jeho plochy tvoří park (od 60. let 19. století, v roce 1884 jeho podobu určil významný český zahradní architekt František Josef Thomayer). Roste zde mnoho zajímavých stromů. Například v jižní části náměstí se nachází památný platan javorolistý.

Náměstí, jež vzniklo při výstavbě Nového Města, se mělo stát jeho hlavním veřejným prostranstvím, na jeho severní straně byla umístěna Novoměstská radnice. Do roku 1789 se uprostřed něj (na okraji dnešní Ječné ulice) nacházela gotická církevní stavba kaple Božího Těla.

Většina objektů na jeho jižní a východní straně je součástí areálů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, například III. interní kliniky. Jedním z domů, které nemocnice využívá, je „Faustův dům“ neboli Mladotovský palác (majitelem budovy je hlavní město Praha), kde za Rudolfa II. žil anglický alchymista a mystik, a take možná špión anglické královny Alžběty I.[zdroj?], Edward Kelly (Edward Talbot), spolupracovník Johna Dee.

Náměstí je uprostřed protnuto Ječnou ulicí. Na západní straně náměstí a Ječnou ulicí je vedena tramvajová trať. Tramvajové spojení zde existuje od konce 19. století, stanice metra Karlovo náměstí, jejíž severovýchodní vestibul ústí do oblasti Karlova náměstí a jihozápadní vestibul do oblasti Palackého náměstí, byla otevřena roku 1985.

Po zrušení tramvajové trati na Václavském náměstí se z něj na Karlovo náměstí přesunul hlavní uzel celé pražské tramvajové dopravy. Vede přes něj několik tramvajových linek spojujících většinu města. Kdysi[kdy?] zde také vedla trolejbusová trať z Jungmannova náměstí (Vodičkova ulice), jakož i z Václavského náměstí a z Vinohrad (Žitná ulice) směrem do Resslovy ulice a odtud pak přes Jiráskův most dále na Smíchov a do Jinonic.[zdroj?]

Sochy, kašny a pomníky[editovat | editovat zdroj]

Památník Vítězslava Hálka na Karlově náměstí

Významné budovy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EDERER, Antonín. Náměstí, trhy a plácky staré Prahy. 1. vyd. Praha : Milpo, 2002. 160 s. ISBN 80-86098-24-9. S. 99.  
  2. Skleněná novostavba zklamala na iDnes.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]