Karlovo náměstí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Park Karlovo náměstí (Nové Město)
Nová zástavba na Karlově náměstí
Kašna se sloupem a sochou sv. Josefa na Karlově náměstí

Karlovo náměstí (lidově Karlák, německy Karlsplatz, dříve Dobytčí trh) je největší náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě (rozloha 80 550 m2),[zdroj?] administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Nese jméno po Karlovi IV., z jehož iniciativy bylo založeno a vyměřeno.

Náměstí se nachází zhruba jižně od centra Prahy. Je obdélníkového tvaru o přibližných rozměrech 130 × 510 m, většinu jeho plochy tvoří park (od 60. let 19. století, v roce 1884 jeho podobu určil významný český zahradní architekt František Josef Thomayer). Roste zde mnoho zajímavých stromů. Např. v jižní části náměstí najdete památný platan javorolistý.

Většinu objektů na jeho jižní a východní straně tvoří areály Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, mj. jeho III. interní kliniky. Jeden z domů nemocnice je tak zvaný „Faustův dům“ neboli Mladotovský palác (majitelem budovy je hlavní město Praha) kde prý za Rudolfa II. žil „Dr. Faustus“, ve skutečnosti anglický alchymista a mystik, a take možná špión anglické královny Alžběty I., Edward Kelly (či Edward Talbot), spolupracovník Johna Dee.[zdroj?]

Náměstí je uprostřed protnuto Ječnou ulicí. Na západní straně a v Ječné je vedena tramvajová trať. Náměstí vzniklo při výstavbě Nového Města, mělo se stát jeho hlavním veřejným prostranstvím. Do roku 1789 se uprostřed něj nacházela gotická církevní stavba kaple Božího Těla. Současný název má až od roku 1848, do této doby neslo název Dobytčí trh. Tramvajové spojení zde existuje od konce 19. století, stanice metra Karlovo náměstí jejíž severovýchodní vestibul ústí do oblasti Karlova náměstí a jihozápadní vestibul do oblasti Palackého náměstí, byla otevřena roku 1985.

Po zrušení tramvajové trati na Václavském náměstí se z něj na Karlovo náměstí přesunul hlavní uzel celé pražské tramvajové dopravy. Vede přes něj nejvíce tramvajových linek spojujících většinu města. Kdysi zde také vedla trolejbusová trať z Jungmannova náměstí (Vodičkova ulice), jakož i z Václavského náměstí a z Vinohrad (Žitná ulice) směrem do Resslovy ulice a odtud pak přes Jiráskův most dále na Smíchov a do Jinonic.

Sochy, kašny a pomníky[editovat | editovat zdroj]

Památník Vítězslava Hálka na Karlově náměstí

Významné budovy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′32″ s. š., 14°25′12″ v. d.