Karlovo náměstí (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karlovo náměstí
Stanice v roce 2010
Stanice v roce 2010
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Nové Město
Ulice Karlovo náměstí, Palackého náměstí, Václavská
Síť metra Pražské metro
Vznik 2. listopadu 1985
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky linka B
Technické informace
Typ stanice ražená trojlodní pilířová pražského typu
Počet nástupišť 1
Počet vestibulů 2
Délka nástupiště 165,8 m
Šířka nástupiště 18,06 m
Hloubka pod povrchem 40,0 m
Projektant Hydroprojekt Praha
Architekt ing. arch. Zdeněk Drobný
ing. arch. Lubomír Hanel
ing. arch. Jan Talacko
ing. arch. František Novotný
ing. arch. Aleš Moravec
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Národní třída
eskalátor do vestibulu Karlovo náměstí
1 ostrovní nástupiště
výtah do Václavské ulice
eskalátor do vestibulu Palackého náměstí
následující stanice: Anděl
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlovo náměstí (zkratka KN[1]) je stanice metra nacházející se na pražském Novém městě, nedaleko stejnojmenného náměstí (přesněji pod několika bloky domů směrem k náměstí Palackého a řece Vltavě), na lince B a jejím úseku I.B. Otevřena byla 2. listopadu 1985.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Boční loď nástupiště stanice
Krátké eskalátory, umístěné u výstupu z nástupiště na povrch; vyměněny v roce 2006 (původně se zde nacházely schody od domácího výrobce Transporta)

Karlovo náměstí je podzemní trojlodní ražená stanice. Založena je 40 m hluboko a dlouhá je 165 m, a to včetně technologického zázemí. Byla vybudována s plnou délkou středního tunelu, částečně pokračujícího i mimo nástupiště (střední loď po krátkých eskalátorech pokračuje jako krátká přestupní chodba (z jižní strany lomená) k eskalátorovým tunelům).

Ostění bylo provedeno ze železobetonových tybinků (traťové tunely k dalším stanicím mají ale oběma směry ostění železobetonové), obklad pak ze skleněných tvarovek (autor ak. soch. František Vízner), umístěných na fólii béžové barvy, typické i v jiných odstínech pro úseky metra I.B, II.B a III.B. Podobné tvarovky, avšak již trochu větší, byly použity i u stanice Jinonice. Stěny v prostupech pak jsou obloženy pouze bezpečnostním sklem CONNEX (podobně jaké téměř na celé lince B).

Vestibuly[editovat | editovat zdroj]

Vyústění eskalátorového tunelu ve vestibulu pod Karlovým náměstím
Vstup do vestibulu Palackého náměstí

Stanice má dva vestibuly, spojené s nástupištěm eskalátorovými tunely s eskalátory sovětského typu. První, severní vestibul je podzemní, s pěti výstupy. Nachází se zhruba uprostřed stejnojmenného náměstí a umožňuje zde přestup na tramvajové spoje. Při výstavbě multifunkčního objektu, který se nad ním nachází od počátku 21. století, musel být dočasně uzavřen a prošel rekonstrukcí.

Druhý vestibul je také podzemní a nachází se pod Palackého náměstím. Je to podélná hala o rozměrech 95×13 m. Navazuje na něj plynule chodba do Zítkových sadů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba stanice, která probíhala v letech 19791985 stála 711 milionů Kčs, což bylo nejvíce z celého úseku I.B Tyto náklady jsou pochopitelné vzhledem k tomu, že se jednalo o stanici s dvěma výstupy, strojovnami eskalátorů (umístěné jsou pod vestibuly) a s východy, umístěnými složitěji než u stanic ostatních.

Stanice Karlovo náměstí byla také zatopena pětisetletou vodou (při vniknutí proudu vody až sem byly odplaveny skleněné čočky ze stanice Náměstí Republiky) a musela být tak na podzim roku 2002 rekonstruována. To znamenalo po vyčerpání vody kompletní výměnu veškeré elektrotechniky, obkladů horních částí všech tří lodí, tj. desek typu Ecrona za smaltované plechy a důkladnou kontrolu a vyčištění eskalátorů. Na rozdíl od jiných stanic zde ale byly zachovány žluté válcové sdružené nosiče osvětlení, odstraněny však byly typické sodíkové výbojky, nasvěcující vrchní část bočních lodí. Spolu se stanicí Anděl zde byl zahájen provoz kyvadlově již 9. prosince téhož roku, pouze ale s výstupem na Karlovo náměstí; výstup na Palackého náměstí byl zprovozněn až 12. března roku 2003.

V roce 2006 byly též zrekonstruovány krátké eskalátory u výstupu ze stanice a i některé umístěné přímo ve vestibulech; původní schody československé výroby značky Transporta nahradily modernější vyrobené v Západní Evropě.

V roce 2010 ve stanici proběhl pilotní projekt změny dopravního značení, které bylo vytvořeno i na základě zkušeností ve světě. Navzdory kladné zpětné vazbě se změna především z finančních důvodů nerozšířila. (Změna pouze v metru by vyšla řádově na 30 mil. Kč.)[2]

Od 25. května je ze stanice otevřen nový výtah do Václavské ulice.[3]

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Obrat cestujících v roce 2000 byl celkem 58 805 osob, z toho nástup 29 262 a výstup 29 543. V roce 1986 v ranní špičce to bylo celkem 12 200, z toho nástup 4 300, výstup 7 900.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm
  2. O., Dopravní podnik hlavního města Prahy, WDF - Web Design Factory, s. r. dpp.cz > Nový navigační a informační systém k vidění na Karlově náměstí | Dopravní podnik hlavního města Prahy. www.dpp.cz [online]. [cit. 2016-11-17]. Dostupné online. 
  3. Stanice metra Karlovo náměstí na lince B má nově bezbariérový přístup. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2021-11-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Národní třída Karlovo náměstí Anděl
Černý Most Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRajská zahrada Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHloubětín Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKolbenova Bezbariérový přístup Celulární radiová síťVysočanská Praha-Vysočany (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťČeskomoravská Celulární radiová síťPalmovka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťInvalidovna Celulární radiová síťKřižíkova Celulární radiová síťFlorenc C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Republiky Praha Masarykovo nádraží Celulární radiová síťMůstek A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNárodní třída Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKarlovo náměstí Bezbariérový přístup Celulární radiová síťAnděl Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSmíchovské nádraží Praha-Smíchov (nádraží) Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRadlická Celulární radiová síťJinonice Celulární radiová síťNové Butovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHůrka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLužiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLuka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStodůlky Bezbariérový přístup Celulární radiová síťZličín Bezbariérový přístup Celulární radiová síť