Braunův dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Braunův dům
Braunův dům - atrium - pohled shora
Braunův dům - atrium - pohled shora
Základní informace
Sloh barokní architektura, gotická architektura a klasicistní architektura
Poloha
Adresa Karlovo náměstí 671/24, Praha 1, Nové Město, ČeskoČesko Česko
Ulice Řeznická a Karlovo náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40163/1-1267 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Matyáše Bernarda Brauna (jinak též Braunův dům, dříve zvaný i U dvou kamenných stolů, také U mramorového stolu a později Salmovský palác) se nachází v Praze na nároží Karlova náměstí a Řeznické ulice v přímém sousedství Novoměstské radnice. První historické záznamy o tomto domě se datují již z roku 1337. Tento dům je pozoruhodný mezi typickými měšťanskými stavbami své doby díky neobvyklému půdorysu více křídel a prodlouženému nádvoří. Od roku 1964 je kulturní památkou.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době je tento dvoupatrový nárožní palác směsicí gotického, renesančního, barokního, neoklasicistního a novodobého architektonického stylu. Na místě dnešní stavby stály dříve pravděpodobně dva gotické domy (zástavba je zmiňovaná v roce 1377).[1] Tyto domy či jejich části tvořily zřejmě součást opevnění Nového Města pražského. Gotický suterén a část přízemí byly zachovány ve své původní podobě až do dnešní doby.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Braunův dům - umístění na Karlově náměstí

Dříve byl dům nazýván Salmovský nebo dům U kamenného stolu. V souladu s tehdejšími zvyklostmi obdržel dům číslo popisné 671 a oficiální označení U hvězd. Nejprve se majitelé střídali z řad pražských měšťanů, pak dům koupil v roce 1714 za 2915 zlatých Matyáš Bernard Braun.

Matyáš Bernard Braun potom osobně na svoje náklady realizoval přestavbu velkého avšak anonymního domu v reprezentativní stavbu palácového typu. Ve svém okolí se potom stavba výrazně vyjímala svou velikostí a bohatým členěním fasády. V roce 1738 v tomto domě Matyáš Bernard Braun také skonal. Další významná přestavba domu proběhla v polovině 18. století z iniciativy Braunovy dcery Marie.

Po smrti Marie v roce 1796 prodal její syn František Braunův dům kněžně Johaně von Hohenlohe-Kirchberg za 9 tisíc zlatých. K další významné změně vlastnictví došlo v roce 1867, kdy dům získala sňatkem rodina hrabat Thun-Hohenstein, která dům vlastnila až do konce rakousko-uherského mocnářství. Rodina Thun-Hohenstein provedla další četné modifikace především uvnitř stavby.

Poslední zcela zásadní rekonstrukce stavby proběhla v letech 1990-1992, kdy Fond národního majetku provedl úplnou rekonstrukci paláce.

V současné době v budově sídlí advokátní kanceláře a v přízemí a suterénu jsou dva unikátní konferenční sály.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b dům U dvou kamenných stolů, U mramorového stolu - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-02-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Díl II. 1. vyd. Praha: Pavel Körber, 1904. Dostupné online. S. 536. 
  • Nemovité kulturní památky hlavního města Prahy. Operativní příruční seznam ke Státnímu seznamu nemovitých kulturních památek. Praha: Pražské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1976. 332 s. S. 89. 
  • POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. 2. vyd. Praha: Panorama, 1985. 472 s. S. 241. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Reportáž pořadu Z metropole, dostupné online (21. 3. 2020)