Přeskočit na obsah

Jiráskův most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiráskův most
Jiráskův most z Rašínova nábřeží
Jiráskův most z Rašínova nábřeží
Základní údaje
KontinentEvropa
StátyČeskoČesko Česko
KrajHlavní město praha
MěstoPraha
Číslo mostuV-023
Dopravasilniční a pěší
PřesVltava
ArchitektVlastislav Hofman
Souřadnice
Parametry
Materiálželezobeton
Délka310,6 m
Mapa
Map
Další data
Kód památky41447/1-2108 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
O mostu přes Otavu v Písku pojednává článek Jiráskův most (Písek).

Jiráskův most je sedmý most přes Vltavu směrem po proudu řeky v Praze spojující z Jiráskova náměstí pravobřežní pražské Nové Město a levobřežní čtvrť Smíchov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jeho stavba byla započata v roce 1929 podle projektu architekta Vlastislava Hofmana a Ing. Františka Mencla. Jako materiál byl použit železobeton, pět návodních pilířů širokých 4,6 m je obloženo žulovými kvádry. Most je 310,6 m dlouhý a 21 m široký. Má šest obloukových polí o rozpětí 45 až 51 m. Povrch vnějších ploch je z omítky z umělého kamene, betonové zábradlí a osvětlovací stožáry mají teracový hlazený povrch. Most byl dán do provozu ve dvou etapách. Nejdříve to byla jeho střední část s kolejnicemi tramvaje v roce 1931 a poté 18. října 1933 zbytek. Koleje pro tramvaj se ukázaly jako zbytečné a byly odstraněny. Po mostě pak ale vedla jediná pražská trolejbusová trať propojující oba vltavské břehy.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Jiráskův most a Tančící dům z Dětského ostrova
  • Stavbě mostu bránil na smíchovské straně barokní pavilon údajně od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Nejdříve bylo rozhodnuto o tom, že bude posunut o 110 m proti proudu řeky, ale nakonec byl zbořen, protože se nenašla žádná pojišťovna, která by v případě neúspěšnosti přesunu uhradila vzniklé škody.
  • Zmenšenou kopií Jiráskova mostu (co se týče provedení zábradlí a sloupu veřejného osvětlení) byl most Petrohradské ulice ve Vršovicích, u vily Jitřenka. Není zřejmé, který z mostů je starší a zda si zde autoři Jiráskova mostu nezkoušeli svůj projekt „nanečisto“.[1] V roce 2019 je již zábradlí vyměněno.
  • Západní polovinu mostu spravuje MČ Praha 5, severovýchodní čtvrtinu spravuje MČ Praha 1 a jihovýchodní čtvrtinu spravuje MČ Praha 2.

Změny pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Sloup se jménem mostu na pravém břehu Vltavy

V roce 2012 byla zahájena diskuze nad návrhem historika Petra Vilguse přejmenovat tuto stavbu na most Václava Havla.[2][3][4] Bývalý prezident v blízkosti mostu dlouhá léta žil a pracoval.

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický pohled na Jiráskův most, za ním vlevo Malostranská vodárenská věž, vpravo od ní Dětský ostrov, uprostřed Střelecký ostrov, vpravo pak Slovanský ostrov, v pozadí panoráma Hradčan
Panoramatický pohled na Jiráskův most, za ním vlevo Malostranská vodárenská věž, vpravo od ní Dětský ostrov, uprostřed Střelecký ostrov, vpravo pak Slovanský ostrov, v pozadí panoráma Hradčan

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]