Jiráskovo náměstí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiráskovo náměstí
Jiráskův pomník na náměstí
Jiráskův pomník na náměstí
Umístění
MěstoPraha
Městská částPraha 1
ČtvrťNové Město
Poloha
Pojmenováno poAlois Jirásek
Další údaje
Typnáměstí
Délkaasi 70 m
Šířkaasi 70 m
Kód ulice450201
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiráskovo náměstí v Praze leží na pravém břehu Vltavy v těsném sousedství Jiráskova mostu. Má přibližně čtvercový tvar o velikosti asi 70 x 70 metrů.

Ze tří stran je náměstí obestavěno domy, ze severní strany je zakončeno Masarykovým nábřežím s dominantní budovou SVU Mánes a s černou Šítkovskou vodárenskou věží na jižním cípu Slovanského ostrova. Ve středu náměstí dominuje bronzová socha Aloise Jiráska v malém parčíku; pomník vytvořil v roce 1960 akademický sochař Karel Pokorný.[1] Spisovatel zde od roku 1903 žil v domě na rohu Resslovy ulice (dům na obrázku za pomníkem); zde také 12. března 1930 zemřel. Na jižní straně odděluje rušná čtyřproudová komunikace, spojující Jiráskův most a Resslovu ulici, od zbytku náměstí dvě budovy – Tančící dům a sousední dům jenž je významný tím, že v něm žili a tvořili spisovatelé Eduard Bass a Jan Drda. V těsném sousedství Tančícícho domu pak bydlel na Rašínově nábřeží v domě své rodiny Václav Havel i jeho bratr Ivan Havel.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Jiráskovo náměstí, panorama

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VORLÍČKOVÁ, Marie. Tou cestou jsem šel: nástin životopisu Aloise Jiráska. 3. díl : V Praze. In: MAŇÁKOVÁ, Marcela, ed. a MIKULÁŠEK, Alexej, ed. Sborník Společnosti Aloise Jiráska. 3. Praha: Společnost Aloise Jiráska, 1998. 245 s. ISBN 80-86117-12-X. [Práce M. Vorlíčkové je otištěna na str. 3–210; viz str. 189.]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]