Masarykovo nábřeží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Masarykovo nábřeží
Masarykovo nábřeží, vlevo Žofín, v pozadí Národní divadlo
Masarykovo nábřeží, vlevo Žofín, v pozadí Národní divadlo
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1, Praha 2
ČtvrťNové Město
Poloha
Začíná naJiráskovo náměstí
Končí naNárodní třída
Historie
Pojmenováno poTomáš Garrigue Masaryk
Starší názvyRiegrovo nábřeží, Reinhard Heydrich Ufer, Gottwaldovo nábřeží, Tylovo nábřeží
Další údaje
Typnábřeží
Kód ulice447129
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masarykovo nábřeží je název nábřeží na pravém břehu Vltavy proti Slovanskému ostrovu (Žofínu) v Praze. Je ohraničeno Jiráskovým mostem a náměstím a mostem LegiíNárodní třídou. Po prvním československém prezidentovi bylo pojmenováno v roce 1990.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Třebaže tento úsek nabízí pěkné výhledy na město, hustý provoz aut i tramvají a stísněnější poměry činí tento úsek méně příjemným. Do 19. století bylo toto nábřeží neregulované, působilo zde několik mlýnů a jircháři zde zpracovávali kůže. Část nábřeží podél Žofína byla dokončena roku 1903 a společně s dnešním Smetanovým nábřežím (za První republiky Masarykovo nábřeží) nesla název Františkovo nábřeží.

Od roku 1912 se tato část jmenovala Riegrovo nábřeží (s výjimkou období 1940–1942, kdy byla součástí Vltavského nábřeží, a let 1942–1945, kdy bylo celé Vltavské nábřeží přejmenováno na Reinhard Heydrich Ufer). Pro roky 1945–1948 bylo toto nábřeží ještě Riegrovo, ale již od roku 1948 Gottwaldovo nábřeží, po čerstvém nástupci zesnulého dr. Edvarda Beneše ve funkci prezidenta Československa. V roce 1952 byla k nábřeží připojena část kolem Národního divadla, která se v letech 1886–1952 jmenovala Tylovo nábřeží a v době druhé světové války Nábřežní ulice hořejší. V roce 1990 bylo celé nábřeží přejmenováno na Masarykovo.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Masarykovo nábřeží na Wikimedia Commons
  • Orientační plán Prahy a obcí sousedních. Mapový list č. 16. Vydáno v listopadu 1909. Měřítko 1:5000. Reprodukce Unie v Praze. Nákladem obce pražské. Nakreslil Stavební úřad odbor II. Vlastník: Národní technické muzeum.