Palackého most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palackého most
Palackeho most v Praze z Horejsiho nabrezi.jpg
Základní údaje
Státy Česko
Přes Vltava
Souřadnice
Délka 228,8 m
Další data
Kód památky 44470/1-2109 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palackého most, pohled z Jiráskova mostu
Pohled na severní stranu mostu

Palackého most je silniční most přes Vltavu v Praze. Vznikl v letech 18761878 podle projektu Bedřicha Münzbergera a Josefa Reitera pro zpřístupnění rychle rozvíjejícího se průmyslového Smíchova. Provoz na něm byl zahájen 22. prosince 1878.[1]

Nyní je to na území Prahy třetí nejstarší dochovaný most přes Vltavu, šestý ve směru jejího toku a z toho první, po němž je vedena tramvajová trať.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Most je kamenný a má sedm kleneb. Střední o průměru 32 m, po obou stranách pak 30,4 m, 28,8 m a u břehů 27,2 m. Při jeho stavbě bylo v Praze poprvé použito kesonové založení pilířů, které dodaly Ringhofferovy závody na Smíchově. Při stavbě bylo počítáno s tím, že bude v budoucnu rozšířen. Stalo se tak až po 2. světové válce v letech 19501951, kdy se zároveň odstraňovaly škody způsobené leteckým bombardováním ze 14. února 1945. Rozšířen byl z 7,7 m na 10,3 m pro dopravu. Chodníky byly rozšířeny z 1,5 m na 1,8 m. Celkově byl tedy most rozšířen z 10,7 na 13,9 m. Jeho délka činí 228,8 m.

Most byl původně „barevný“ – jako nový měl prvky s národními barvami, které ale brzy zanikly působením exhalací. Zhlaví pilířů a klenbové kvádry byly z modré žuly, zábradlí z bílého kararského mramoru a poprsní zdi z červeného pískovce. Dříve se mu říkalo Kamenný na Smíchov nebo Podskalský, ale brzy dostal jméno po Františku Palackém, stejně jako navazující ulice na smíchovské straně (nynější Lidická). Původně byl osazen od roku 1897 čtyřmi sousošími od Josefa Václava Myslbeka, ale ty byly při leteckém náletu v roce 1945 silně poškozeny. Později byly přemístěny do parku na Vyšehrad. Jde o sousoší motivované starými českými pověstmi a jmenují se: Ctirad a Šárka, Libuše a Přemysl, Lumír a Píseň, Záboj a Slavoj.

Od roku 1883 byla po něm jako po prvním pražském mostě vedena linka koněspřežné tramvaje. Nyní po mostě vede běžná dvoukolejná tramvajová trať spojující Palackého náměstí na pravém břehu se smíchovskou křižovatkou U Anděla na levém břehu.

Po tomto mostě chodil v letech 1911 a 1912 Albert Einstein, když byl v Praze profesorem na německé univerzitě. Jeho cesta tudy vedla z Lesnické ulice na Smíchově, kde bydlel, do Viničné ulice č. 7.

Změny pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Palackého most, Klub přátel starého Smíchova, 17. 10. 2007
  2. Palackého most, Pražská informační služba, aktualizace 28. 1. 2008

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]