Zdopravy.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdopravy.cz
URLhttps://zdopravy.cz
SloganDopravní zpravodajství – Doprava v ČR a ve světě
Komerčníano
Charakter stránkytematický zpravodajský web
Registracene
V jazycečeština
VlastníkAvizer Z, s.r.o.
AutorJan Sůra, Jan Šindelář
Spuštěno2017
Aktuální stavonline
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdopravy.cz je český zpravodajský web zaměřený na oblast ekonomických, politických i provozních informací o dopravě. Spustil jej v srpnu 2017 ekonomický novinář Jan Sůra, od září 2017 jej společně s ním provozuje ekonomický novinář Jan Šindelář a zpočátku s nimi spolupracoval i IT konzultant Josef Petrák;[1] od října 2017 provozují web prostřednictvím společnosti Avizer Z, s.r.o., v níž je většinovým společníkem Jan Rotta.

Vznik a provozovatelé[editovat | editovat zdroj]

Projekt spustil začátkem srpna 2017 Jan Sůra, který se dopravnímu a ekonomickému zpravodajství věnoval od roku 2004 a odešel z deníku MF Dnes a portálu iDnes.cz na jaře 2017 po aféře, kdy se novinář MF Dnes Marek Přibil domlouval s politikem Andrejem Babišem, vlastníkem listu, ohledně zveřejňování textů o politicích. Od září 2017 se k projektu přidal Jan Šindelář, který dříve pracoval v ekonomické redakci ČTK a do srpna 2017 v ekonomickém deníku E15 a na webu E15.cz a věnoval se rovněž ekonomice a dopravě, a to od roku 2005.[1] Další spolupracovník, Josef Petrák, působil od roku 2007 ve vedení železničního magazínu ŽelPage.[1]

Jako provozovatel serveru je uvedena společnost Avizer Z, s.r.o., vzniklá i zapsaná 11. října 2017. Jejími společníky jsou Jan Rotta (60 %), Jan Sůra (20 %, původně 15 %) a Jan Šindelář (20 %, původně 15 %), zhruba první rok byl s 10% podílem společníkem i Josef Petrák. Jednatelem byl do 1. října 2018 pouze Josef Petrák, od 1. října 2018 jsou jednateli Jan Sůra a Jan Šindelář.

Josef Petrák uvedl, že na trhu viditelně chybí souhrnné zpravodajství z oblasti dopravy, po němž je vysoká poptávka.[1] Cílem webu je soustředit na jednom místě ekonomické, politické i provozní informace z oboru dopravy, web má ambici být v této oblasti hlavním portálem.[1] Projekt je zacílen na manažery a zaměstnance z řady dopravních oborů včetně výstavby infrastruktury, cestující veřejnost i příznivce jednotlivých druhů dopravy.[1] Jan Sůra označil za absolutní prioritu nezávislost obsahu.[1]

Web MediaGuru označil tento projekt vedle webu Peak.cz za další web se specializovaným ekonomickým zpravodajstvím, na kterém se podílejí zkušení novináři.[1]

V anketě Křišťálová Lupa 2019 získal web Zdopravy.cz 8. místo v kategorii Zpravodajství a publicistika.[2]

Obsah a uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Web zveřejňuje zpravodajské články v chronologickém pořadí, pomocí tagů jsou seskupovány do tematických kategorií, v hlavním záhlaví jsou nabídnuta témata železnice, silnice, automobily, letectví, vodní doprava, stavebnictví, infrastruktura, lidé, cestovní ruch. Většina textů je však tagována i dalšími hesly, např. dopravci, rozhovory, zprávy, elektromobilita a mnohé další, úplný seznam 42 rubrik v abecedním pořadí je v dolní části úvodní stránky. Rubriky netvoří žádnou strukturu, „hlavní“ témata uvedená v záhlaví nejsou rozbalovací. Každý článek je zpravidla opatřen jednou velkou titulní fotografií.

Čtenáři mohou pod články formou komentářů řazených do vláken diskutovat. Pro diskusi je použit wpDiscuz, plugin WordPressu.

Web je proložen reklamními bannery. Část reklam je uvedena formou reklamních bannerů uvedených v rubrice „Partneři“ na titulní straně. Některé reklamy mají formu zpravodajských článků, reklamní charakter je u nich někdy vyznačen pouze tím, že kromě jiných tematických kategorií jsou zároveň tagovány také heslem Aktuální komerční sdělení, jindy pouze tím, že místo jména autora článku je uvedeno slovo „inzerent“ (aniž by bylo jasně označeno, kdo je zadavatelem).

Úzce přidruženým sesterským webem se stejným provozovatelem zpočátku byl inzertní portál pracezdopravy.cz, nabízející pracovní příležitosti z dopravních a souvisejících oborů, tento projekt však časem odumřel. Dále byl zpočátku ze záhlaví webu Zdopravy.cz odkazován datový web IODA, provozovaný spolkem sběratelů nejen statistických dat o dopravě a ekonomice dopravy, a portál elektronického mýtného systému v ČR, provozovaný Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]