Sadelerův prospekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sadelerův prospekt
View of the City of Prague MET 01 02 03compr2bw.jpg
Základní informace
Autor Aegidius Sadeler
Philip van den Bossche
Vznik 1606
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Střed prospektu (4. list) se Starým Městem a Vltavou

Sadelerův prospekt (Sadelerův prospekt Prahy, případně Sadelerův pohled) je označení pro pohled na město Prahu, kterou jako lept vyryl a vydal Aegidius Sadeler IUI. roku 1606.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vydání nové veduty Prahy pro městskou radu iniciovali pravděpodobně sami konšelé tří pražských měst, jimž rytec Aegidius Sadeler své dílo věnoval - jeho latinská dedikace Nobilibus amplisssimis prudentissimis consulibus senatoribus metropolitanae triurbis Pragae... je umístěna v kartuši v malostranské partii Petřína. U kartuše jsou vyobrazeni tři muži, kteří objednavateli mohli být, a proti nim pravděpodobně sám autor.

Kresbu pro lept připravil nizozemský specialista na veduty v kartografii Philip van den Bossche, dalším spolautorem technické pomoci („aeri incidit“) byl bavorský rytec Johannes Wechter z Eichstättu. Autoři navazovali na anonymní Vratislavský prospekt z roku 1562 (provádějících rytců Kozla a Peterleho), avšak překonali jej velikostí, přesností detailů i množstvím podrobností.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sadelerův prospekt se skládá z devíti listů, každý má rozměry 48,3 × 106,7 centimetrů a překrývají se jejich prázdně okraje, rytina je sesazena přesně v navazujících liniích sousedních objektů. Prospekt zachycuje Prahu v perspektivním pohledu od jihozápadu z výšin nad Smíchovem.

V popředí vlevo se zvedá vrch Petřín s Hladovou zdí a Újezdská brána. Pohled zleva zahrnuje Strahov, Hradčany, Pražský hrad (pod ním Malá Strana), Vltava, Karlův most, Střelecký ostrov, Staré Město, Nové Město, Podskalí a Vyšehrad.

Každé z měst pražských je identifikováno v oblacích svým znakem. Na prospektu jsou zachyceny postupně znaky hradčanský, říšský, český, staroměstský, novoměstský a vyšehradský. Pouze malostranský je umístěn pod říšským a českým u Hladové zdi. Na Vltavě je zobrazena větrná růžice v podobě plovoucího voru. Na veřejných prostranstvích je zobrazena řada osob s atributy své profese, na Vltavě zase několk lodí. V pravém dolním rohu jsou údaje o autorech (Sadeler, van den Bossche, Wechter).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sadelerův prospekt (celek), exemplář z Metropolitního muzea umění v New Yorku
Sadelerův prospekt (celek), exemplář z Metropolitního muzea umění v New Yorku

Exempláře[editovat | editovat zdroj]

výběr[editovat | editovat zdroj]

Kopie[editovat | editovat zdroj]

Měřítkem poloviční kopie tohoto prospektu Prahy byla součástí knihy Johanna Ludwiga Gotofreda Archontologia cosmica, vydané roku 1647 v kartografické oficíně Mathiase Meriana ve Frankfurtu nad Mohanem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rudolfinská Praha v detailech Sadelerova prospektu, in: Staletá Praha 2012, 1 - 6, dostupné online [2]
  • Assmann, Jan Nepomuk: Zachráněná unikátní památka. In: Historica Pragensia: historický sborník Muzea hlavního města Prahy 2, 2005, s. 55-60.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]