Portál:Maroko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vítejte na portálu Maroko

مرحبا بكم في بوابة المغرب

Maroko, plným názvem Marocké království, je stát v oblasti Maghrebu na nejzazším severozápadě Afriky, na pobřeží Atlantského oceánu. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. Nezávislost Maroka na Francii byla vyhlášena roku 1956, kdy se k němu také připojilo Španělské Maroko na severu země. Na celém území Maroka žije okolo 34 milionů obyvatel. Hlavním městem země je Rabat a největším městem je Casablanca s téměř 3,5 miliony obyvatel.

Maroko konstituční demokratickou a sociální monarchií. V čele země stojí král Muhammad VI. (na obrázku). Jednokomorový parlament má 333 křesel a předsedá mu předseda vlády.

Maroko je země s velmi pestrou kulturou, což je vidět na její architektuře, umění, jídle a životním stylu. Je zde vidět vliv arabské, africké i evropské kultury. Známá je též Marocká kuchyně, která je velice rozmanitá a je známá pro své kořeněné pokrmy, obsahující koření jako je koriandr, kmín, ale také kurkuma či originální koření Ras-el-Hanout.

Zajímavosti

Víte, že…

Maročané jsou na svou vlajku velice hrdí. Při návštěvě Maroka ji určitě neminete. Současně jsou Maročané jedním z nejvíce patriotických států světa.

Vybraný článek

Koželužny ve Fesu, jsou tři historické koželužny ve městě Fes zpracovávají kůže stejným způsobem jako ve 12. století. Patří ke koloritu města a nejznámější a největší z nich koželužna Chouara je turistickou atrakcí. Tak, jako v minulosti, jsou kůže a kožené výrobky vyráběné ve Fesu významným předmětem obchodování a vývozu.

Kožené výrobky z místně vyrobených kůží se vyváží do celého světa. Na jejich výrobě se podílí i dosud dochované starobylé koželužny, které jsou kromě tradičního zpracování kůží též významným symbolem města a oblíbenou turistickou atrakcí. Pracovní postup se zde udržuje jako v raném 12. století a zpracovávají se zde kůže velbloudí, kozí, ovčí nebo hovězí. Kůže se zbavují tuku a masa vápencem a solí. Kůže se myjí, barví přírodními barvivy. Pracovníci zpracovávají kůži hnětením v kádích rukama a nohama. Olivový olej kůži dodá lesk.

Celý článek…

Historie, památky, kultura

Osobnost Maroka

Král Hassan II.
Král Hassan II.

Hasan II. se narodil v roce 1929 v Rabatu, hlavním městě Maroka. Jeho otec Muhammad V. byl marockým králem a Hasan II. byl jeho nejstarším synem. Hasan II. vystudoval práva a diplomacii. Po úmrtí svého otce v roce 1961 se stal marockým králem.

Během své vlády se snažil modernizovat Maroko a přinést do země nové technologie a inovace. Podporoval rozvoj cestovního ruchu a investoval do infrastruktury, což vedlo k hospodářskému růstu země. Usiloval také o posílení vztahů Maroka s ostatními zeměmi a významně přispěl k rozvoji mezinárodní diplomacie.

Hasan II. zůstal marockým králem až do své smrti v roce 1999, kdy jej ve funkci vystřídal jeho syn Muhammad VI.

Celý článek…

Turismus v Maroku

Každým rokem navštěvuje Maroko více a více turistů. Za rok 2019 ho navštívilo 13 milionů cestovatelů, což bylo o 5 milionů více, než v roce 2009. Turisté jsou v zemi vítáni a naladění společnosti vůči turistům je převážně pozitivní a přátelské. Cestovatelé mohou v Maroku navštívit mnoho historických měst. Maroko je také známé svými krásnými plážemi a přírodními krásami, jako jsou například Saharská poušť, Rífské hory nebo pohoří Atlas. Kromě toho je Maroko známé pro svou bohatou kulturu a kuchyni, která je plná výrazných chutí a barev. Systém veřejné dopravy mimo velká města není příliš rozvinut, ale lze zde využít levné taxi služby. Měnou v Maroku je dirham a ceny zde jsou mnohem nižší než u nás. Smlouvání je v Maroku běžnou praxí při placení za služby nebo na tržišti (souku).

Města

Deset největších měst v Maroku
Město Počet obyvatel
Casablanca 3,359,818
Fes 1,112,072
Tanger 947,952
Marrakéš 928,850
Salé 890,403
Meknes 632,079
Rabat 577,827
Udžda 494,252
Kenitra 431,282
Agádír 421,844
  • Pomozte nám rozšířit články týkající se Maroka, případně můžete úplně nové založit.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Maroko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.