Koriandr setý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Koriandr setý

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: koriandr (Coriandrum)
Binomické jméno
Coriandrum sativum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: Vietnamský koriandr.

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), planě rostoucí ve Středomoří, odedávna pěstovaná v Indii a v Egyptě. Využívá se v gastronomii jako koření a dále i v léčitelství.

Koriandr setý patří do čeledi miříkovitých. Jedná se o jednoletou mrkvovitou bylinu, jejíž lodyha dosahuje výšky až jednoho metru a nahoře se větví. Spodní listy jsou jednoduše zpeřené a řapíkaté, horní listy přisedlé pochvou a zpeřené dvakrát až třikrát. Listy mají dělené, čárkovité úkrojky. Květy mají bílou či růžovou barvu, přičemž tvoří okolíky. Plod je kulatý a hnědožlutý. Koriandr kvete v období června a července. Účinnými látkami jsou především silice a některé vitamíny skupiny B.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Fytoterapie[editovat | editovat zdroj]

U koriandru se sbírá plod a list. Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání; je doporučován též v čajové směsi s kmínem. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Koriandr se pěstuje také i v Česku, příbuzný anýzu, kmínu a kopru. Používá se jako koření, především k nakládání hub a zeleniny (červená řepa a okurky), do chleba, který tak činí stravitelnější, je klasickou přísadou do perníku, uzenářských výrobků, k přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Využití nachází také ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín. U koriandru jsou poživatelné všechny části rostliny. Každá má své specifické aroma i chuť, rostlina jako celek páchne.[2] Listy mají nepatrnou příchuť anýzu, semena jsou nasládlá, aroma připomínající pomerančovou kůru a kořen je intenzivnější verzí listu. Koriandr tvoří jednu ze základních součástí indického karí a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni.

Koriandr - koření

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HERBACEA. Koriandr setý a zdraví. Bylinkovo.cz. 2016-06-02. Dostupné online [cit. 2016-11-08].  
  2. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Koriandr setý, s. 96.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vlasta, 41/2001
  • Zilliken, M.: Koření, popis a použití. Ikar, Praha. 2006
  • Vermeulen Nico: Encyclopedie van Kruiden – Rebo Int. B.V., Lisse, Nizozemí; česky Encyklopedie bylin a koření – Rebo CZ Čestlice 2001, 2. vyd., (322 stran) str. 94.
  • Rausch A., Lotz B.: Kräuterlexikon – DuMont monte Verlag Kolín n. Rýnem, Německo; česky Lexikon bylinek – Rebo CZ Čestlice 2004, 1. vyd., (300 stran) str.94–97.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]