Muhammad VI.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muhammad VI.
král marocký
král Muhammad VI. v roce 2016
král Muhammad VI. v roce 2016
Doba vlády 1999–současnost
Korunovace marockým králem 23. července 1999
Úplné jméno Mohammed Ben Al-Hassan
Tituly Jeho Veličenstvo
Narození 21. srpna 1963
Rabat, MarokoMaroko Maroko
Předchůdce Hasan II.
Nástupce Mulaj Hassan, marocký korunní princ
Manželka princezna Lalla Salma
Potomci Mulaj Hassan
Lalla Chadidža
Dynastie Alawité
Otec Hasan II. Marocký
Matka princezna Lalla Latifa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marocká královská rodina
Marocká královská rodinaMuhammad VI. (někdy též Mohamed VI., arabsky محمد السادس, celým jménem Muhammad ibn al-Hasan, * 21. srpna 1963, Rabat) je od roku 1999 marocký král z dynastie Alavitů.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec, král Hasan II., mu od útlého věku zajistil náboženské a politické vzdělání. Ve věku čtyř let začal navštěvovat školu koránu v královském paláci, kde se učil zpaměti Korán, a získal náboženské a tradiční vzdělání.

Po základním a středoškolském vzdělání na Royal College, kterou absolvoval v roce 1981, získal Muhammad v roce 1985 titul BA v právu na Právnické fakultěRabatu. Zabýval se strategií Marockého království v oblasti mezinárodních vztahů. V roce 1987 získal první Certificat d'Études supérieures (CES) v politických vědách a v červenci 1988 Diplôme d'Études Approfondies (DEA) veřejného práva. V listopadu 1988 se vzdělával v Bruselu u Jacquese Delorse, tehdejšího předsedy Evropské komise.

Dne 29. října 1993 mu byl na francouzské univerzitě v Nice udělen titul Ph.D. z práv, když obhájil s vyznamenáním práci na téma vztahy zemí EHS a maghrebu. Dne 12. července 1994 byl povýšen do hodnosti generálmajora. Obdržel také čestný titul od George Washington University (dne 22. června 2000) za podporu demokracie v Maroku.

Král[editovat | editovat zdroj]

Na královský trůn nastoupil po smrti svého otce Hasana II. 23. července 1999. Krátce poté v televizním projevu slíbil, že se zaměří na potírání chudoby a korupce a podpoří vytváření pracovních míst, jakož i zlepšení situace v oblasti lidských práv.

V souvislosti s nepokoji v arabském světě v roce 2011 navrhl změny ústavy zahrnující omezení svých pravomocí, které schválila 98,5% většina v referendu 1. července 2011. Opozice však považovala změny za nedostatečné.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Má jednoho bratra, prince Mulaje Rašida, a tři sestry, princeznu Lallu Meryem, princeznu Lallu Asmu a princeznu Lallu Hasnu. Dne 21. března 2002 se v Rabatu oženil se Salmou Bennani (nyní princezna Lalla Salma). Spolu mají dvě děti:

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Muhammada VI..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Arabské jaro v sametové verzi: Maročané podpořili královské reformy. iHNed.cz [online]. 2011-07-02 [cit. 2011-07-03]. Dostupné online. ISSN 1213-7693. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Hasan II.
Znak z doby nástupu Marocký král
od 1999
Znak z doby konce vlády