Filip Belgický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filip Belgický
král Belgičanů
Portrét
Král Filip v roce 2018
Doba vlády21. července 2013 – dosud (10 let)
Úplné jménoPhilippe Léopold Louis Marie (francouzsky)
Filips Leopold Lodewijk Maria (nizozemsky)
Křest17. května 1960
Narození15. dubna 1960 (63 let)
Belvédère Castle
PředchůdceAlbert II.
ManželkaMathilde Belgická
PotomciElisabeth Belgická, Gabriel Belgický, Emmanuel Belgický a Eléonore Belgická
RodKoburkové
Dynastiesasko-kobursko-gothajská
OtecAlbert II. Belgický
MatkaPaola Belgická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filip (nizozemsky: Filip Leopold Lodewijk Maria, francouzsky: Philippe Léopold Louis Marie, němčina: Philipp Leopold Ludwig Maria; * 15. dubna 1960 na zámku Belvedère u Lakenu) je belgický král. Je nejstarším dítětem krále Alberta II. a královny Paoly. Po svém otci nastoupil po jeho abdikaci ze zdravotních důvodů 21. července 2013. V roce 1999 se oženil s Mathilde d'Udekem d'Acoz, s níž má čtyři děti. Jejich nejstarší dítě, princezna Elisabeth, je první v řadě následnictví.

Král je spíše introvertní a hluboce věřící člověk, poznamenaný manželskou krizí, kterou prošli jeho rodiče, a proto měl problém navázat vztah s vhodnou dívkou a oženit se. Na trůně by někteří Belgičané raději viděli jeho mladší sestru, princeznu Astrid, provdanou za rakouského arcivévodu Lorenze d'Este.[zdroj?]

Časný život[editovat | editovat zdroj]

Filip se narodil 15. dubna 1960 za vlády svého strýce, belgického krále Baudouina. Jeho otec, princ Albert, princ z Lutychu (později král Albert II.) byl druhým synem belgického krále Leopolda III. a mladším bratrem Baudouina. Jeho matka, Paola, princezna z Lutychu (později královna Paola), byla dcerou italského aristokrata Fulca VIII., knížete Ruffa di Calabria, 6. vévody z Guardie Lombarda. Jeho matka pochází z francouzského rodu La Fayette a král je potomkem Gilberta du Motier, markýze de Lafayette a Marie Adrienne Françoise de Noailles.

Narodil se na zámku Belvédère v Laekenu severně od Bruselu. Byl pokřtěn o měsíc později v kostele Saint Jacques-sur-Coudenberg v Bruselu dne 17. května[1] a byl pojmenován Filip po svém pra-pra-pradědečkovi princi Filipovi, hraběti z Flander. Jeho kmotry byli jeho dědeček z otcovy strany, král Leopold III. a jeho babička z matčiny strany, Donna Luisa.[2]

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

V letech 1978 až 1981 byl Filip vzděláván na belgické královské vojenské akademii. Dne 26. září 1980 byl jmenován podporučíkem a složil důstojnickou přísahu.

Ve vzdělávání pokračoval na Trinity College v Oxfordu a navštěvoval postgraduální studium na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, kde v roce 1985 získal magisterský titul v oboru politologie. V roce 1989 se zúčastnil řady speciálních zasedání v Royal Higher Defence Institute. Ve stejném roce byl povýšen na plukovníka.

V roce 1993 král Baudouin zemřel ve Španělsku, Albert se stal novým králem a Filip se stal novým dědicem trůnu s titulem vévody brabantského.

Dne 25. března 2001 byl princ jmenován do hodnosti generálmajora v pozemské složce a letectvu a do hodnosti kontradmirála v námořnictvu.[3]

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Král Filip a královna Mathilde zamávali davům v Bruselu poté, co byl Filip korunován jako nový belgický král.

Filip se oženil s Mathildou d'Udekem d'Acoz, dcerou valonského hraběte z belgické šlechtické rodiny a potomka polských šlechtických rodů, jako jsou Sapiehové a Komorowští, dne 4. prosince 1999 v Bruselu, na civilním obřadu v Bruselské radnici a náboženském obřadu v katedrále svatého Michaela archanděla a svaté Guduly v Bruselu. Mají čtyři děti: princeznu Elisabeth, prince Gabriela, prince Emmanuela a princeznu Eléonore.

Královská zástava Filipa Belgického

Oficiální povinnosti[editovat | editovat zdroj]

Král Filip po ukončení svých studií převzal od svého otce mnohé oficiální povinnosti. Vedl například zahraničí misi skupiny belgických podnikatelů. Je členem Římského klubu. V roce 2012 se účastnil bilderberské konference, neformálního soukromého setkání světově nejvlivnějších osob. Mezi jeho zájmy patří literatura, hospodářské záležitosti a sport.

V roce 1995 byl Filipovi propůjčen velkokříž rytířského Řádu Božího Hrobu v Jeruzalémě. V roce 1998 jej přijal rovněž Maltézský řád jako čestného a oddaného rytíře.

3. července 2013 oznámil jeho otec Albert II. svou abdikaci k 21. červenci 2013, na den belgického dne nezávislosti.[4] Poté, co Albert II. podepsal abdikační listinu, složil Filip přísahu na belgickou ústavu.[5]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Královský monogram Filipa Belgického

Výběr manželky byl choulostivý, belgický kontext si žádá, aby manželka krále nepocházela ze žádné ze soupeřících komunit (Vlámů ani Valonů), de facto tedy aby nebyla Belgičanka. V září 1999 bylo oznámeno Filipovo zasnoubení s dívkou z belgické aristokracie, Mathilde d'Udekem d'Acoz, terapeutkou řečových vad a psycholožkou, jejíž rodina, původně vlámská, žije ve Valonsku. Její otec Patrick vykonává krajské funkce jak ve Valonsku, tak Vlámsku. Matkou Mathilde je polská komtesa Anna Komorowská.

Král Filip s manželkou královnou Mathildou

Sňatek uzavřený francouzsky, vlámsky a německy se uskutečnil 4. prosince 1999 v Katedrále sv. Michala a Guduly a uspokojil obě soupeřící komunity.

Ze svazku Philippa a Mathildy se narodily čtyři děti:

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Filipa Belgického.
  • 15. dubna 1960 – 9. srpna 1993: Jeho královská Výsost princ Filip Belgický
  • 9. srpna 1993 – 21. července 2013: Jeho královská Výsost vévoda z Brabantu
  • 21. července 2013 – současnost: Jeho Veličenstvo Král Belgičanů

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Filip Belgický
 
 
Albert I. Belgický
 
 
 
 
 
 
Marie Luisa Hohenzollernská
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
 
 
 
 
Karel Teodor Bavorský
 
 
Alžběta Gabriela Bavorská
 
 
 
 
 
 
Marie Josefa Portugalská
 
 
Albert II. Belgický
 
 
 
 
 
 
Oskar II. Švédský
 
 
Karel Švédský
 
 
 
 
 
 
Žofie Nasavská
 
 
Astrid Švédská
 
 
 
 
 
 
Frederik VIII. Dánský
 
 
Ingeborg Dánská
 
 
 
 
 
 
Luisa Švédská
 
Filip Belgický
 
 
 
 
 
-
 
 
Fulco VII. Ruffo di Calabria
 
 
 
 
 
 
-
 
 
Fulco Ruffo di Calabria
 
 
 
 
 
 
Théodore Mosselman du Chenoy
 
 
Laura Mosselmanová du Chenoy
 
 
 
 
 
 
Isabelle Coghen
 
 
Paola Belgická
 
 
 
 
 
 
Calisto Gazelli di Rossana e di San Sebastiano
 
 
Augusto Gazelli di Rossana
 
 
 
 
 
 
Francesca Cotti di Ceres
 
 
Luisa Gazelliová
 
 
 
 
 
 
-
 
 
Maria Cristina dei Conti Rignon
 
 
 
 
 
 
-
 

Filip Belgický je prapravnuk švédského krále Oskara II., dánského krále Frederika VIII. Mezi jeho předky patří také portugalský král Jan VI., francouzský král Ludvík Filip a španělský král Karel IV.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SPORTS+, DH Les. Le baptême en l'église royale.... DH Les Sports + [online]. 2001-05-08 [cit. 2021-04-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. Prince Philippe: la ligne du temps d'une vie passée devant les caméras. RTBF Info [online]. 2013-07-03 [cit. 2021-04-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. The Belgian Monarchy. The Belgian Monarchy [online]. [cit. 2021-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Belgischer König kündigt Abdankung an, autor Frankfurter Allgemeine Zeitung, zveřejněno 2013-07-03
  5. König Filip folgt Albert II. auf den Thron dostupné na: SPON, online, 21. července 2013. vydáno 22. července 2013

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]