Řád Božího hrobu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Řád Božího Hrobu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak Řádu Božího hrobu

Řád Božího hrobu (latinsky Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani)[1] je rytířský řád, založený Godefroyem z Bouillonu roku 1099 v Jeruzalémě k ochraně poutníků do Svaté země a k ochraně Božího hrobu v Jeruzalémě. Založení řádu sv. Helenou je považováno za pouhou legendu.

Na počátku se řád sestával z 20 kanovníků a z 50 rytířů, kteří podléhali jeruzalémskému patriarchovi. Řád se řídil augustiniánskou řeholí a dominovali kanovníci. Po dobytí Jeruzaléma roku 1191 se řád přesunul do Akky a po jeho pádu 1291 se řád rozptýlil po Evropě. O Boží hrob se poté dle papežské bully Gratiam agimus starali františkáni, jejichž představený v Jeruzalémě měl právo spolu s laickým rytířem pasovat významné poutníky na rytíře laického bratrstva nazvaného plným jménem Řád rytířů božího hrobu. Roku 1489 papež Inocenc VIII. řád krátkodobě přičlenil k johanitům (Maltézský řád), ale již roku 1496 papež Alexandr VI. Řád Božího hrobu obnovil, s tím, že velmistrovství řádu je vyhrazeno papeži.

Roku 1847 papež Pius IX. obnovil latinský jeruzalémský patriarchát a v souvislosti s tím reformoval Řád Božího hrobu, který je nyní mezinárodním katolickým rytířským řádem, který přijímá laiky i duchovní, muže i ženy. Symbolem řádu je jeruzalémský kříž. Oděv rytířů je bílý plášť s červeným jeruzalémským křížem. Hlavou řádu je kardinál – velmistr, který je jmenován papežem. V současnosti má řád kolem 22 000 členů v 30 zemích.

Seznam velmistrů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Svatý stolec o legitimitě rytířských řádů a vyznamenání

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]