Svatá Helena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o římské světici. Další významy jsou uvedeny na stránce Svatá Helena (rozcestník).
Svatá Helena
Mince císařovny Heleny
Mince císařovny Heleny
Církev římskokatolická
Vykonávané úřady a funkce
Zúčastnila se
  • Nalezení Svatého kříže
Osobní údaje
Datum narození 255
Místo narození Drepanon,
Datum úmrtí 18. srpna 330
Místo úmrtí Nikomédie,
Místo pohřbení Mausoleum of Helena, Katedrála v Trevíru, Vatikánská muzea a Laterán
Choť Constantius I. Chlorus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flavia Iulia Helena Augusta, též známá jako svatá Helena, Helena Augusta či Helena Konstantinopolská (255 v Drepanonu18. srpna 330 v Nikomédii), byla manželkou pozdějšího římského císaře Constantia I. Chlora, jemuž již dříve porodila syna Konstantina, zvaného později Veliký.

Život[editovat | editovat zdroj]

O Helenině původu není mnoho známo, církevní historik Procopius uvádí, že se narodila v Drepanonu v Bithýnii (dnes Karamürsel v severozápadním Turecku), Ambrož uvádí, že byla děvečkou ve stáji či hospodě (stabularia).[1] Kolem roku 289 se stala manželkou či konkubínou Constantia Chlora, jemuž porodila syna Konstantina.[2] Constantius se nicméně již roku 292 s Helenou rozešel, aby si mohl vzít za ženu dceru císaře Maximiana Theodoru. Od roku 306 se Helena zdržovala převážně na dvoře svého syna Konstantina, kde brzy přijala křesťanskou víru (asi roku 312). Získala také titul nobilissima femina a roku 325 i titul Augusta. Město Drepanon bylo na její počest přejmenováno na Helenopolis.

Spolu se svým synem dala postavit četné velké kostely v římské říši: římskou baziliku sv. Kříže (Santa Croce in Gerusalemme), baziliku Apoštolů v Konstantinopoli, baziliku Narození Páně v Betlémě). Heleně je přičítáno legendární nalezení Kristova kříže během cesty po Svaté zemi.[3] V dobových věroučných sporech se přikláněla spíše na stranu ariánství a nikoli ortodoxie.[zdroj?]

Hrob[editovat | editovat zdroj]

Císař Konstantin dal pro ostatky své matky vytesat z červeného porfyru sarkofág s reliéfy na bočních stěnách. Znázorňují scény bojů Římanů s Germány. Pro její hrob dal v letech 326-330 zbudovat v Římě na Via Casilina pohřební kapli, nazývanou dosud mauzoleum. Po jeho poboření barbary zůstal sarkofág dlouho v rozvalinách, dochoval se díky velmi tvrdému nezničitelnému kameni, teprve v 18. století byl získán do Vatikánských muzeí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AMBROŽ. De obitu Theodosii, 42.
  2. JERONÝM. Chronicon ad annum 292.
  3. AMBROŽ. De obitu Theodosii 42.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]