Katedrála v Trevíru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála svatého Petra v Trevíru
Dom und Liebfrauen Trier.jpg
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníPetr
Architektonický popis
Stavební slohrománská architektura
Typ stavbykatedrála
Výstavba1235
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katedrála svatého Petra v Trevíru
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii
Zařazení do seznamu
Zařazení(neznámé zasedání)

Katedrála svatého Petra v Trevíru (německy Hohe Domkirche St. Peter zu Trier) je katedrála a významná románská architektonická památka v německém městě Trevír. Od roku 1986 zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO.[1] Jde o nejstarší kostel v celém Německu a největší sakrální stavbu v Trevíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála

Nejstarší část lodi byla postavena již ve 4. století, ještě v římské éře (Trevír založili Římané pod názvem Augusta Treverorum již v 1. století).

Stavbou měl pátého trevírského biskupa Maximina pověřit římský císař Konstantin I. Veliký, známý svým přestupem ke křesťanství (krom toho dal postavit nedaleký trůnní palác a lázně). Původní římský chrám byl však zničen Franky a roku 882 znovu Vikingy.

Současná podoba chrámu, zejména jeho nejslavnější západní část (takřečený westwerk), pochází především z jeho obnovení na konci 10. a na začátku 11. století, v němž klíčovou roli sehrál trevírský arcibiskup Poppo Babenberský.

Apsida byla dokončena kolem roku 1196. V průběhu doby chrám ovlivnila gotika (klenby), renesance (sochařská výzdoba) i baroko (vnitřní kaple), přesto si zachoval převážně románský ráz.

Politický význam chrámu byl ve středověku dán tím, že arcibiskup trevírský byl říšským knížetem i kurfiřtem (volitelem panovníka Svaté říše římské).

K nejvzácnějším památkám katedrály patří tzv. Kristovo roucho, které prý přivezla do Trevíru Konstantinova matka Helena, velká sběratelka relikvií. Roucho bylo vystaveno dosud jen osmnáctkrát a budí stále velký zájem věřících i turistů, ovšem jako u mnoha jiných relikvií existují pochyby o jeho skutečném původu, což bývá též předmětem ironizace - při jeho vystavení v roce 1996 například trevírští recesisté vystavili spodky slavného trevírského rodáka Karla Marxe s tím, že na rozdíl od Kristova roucha u nich je aspoň jistota, že je Marx opravdu nosil.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trier Cathedral na anglické Wikipedii.

  1. Roman Monuments, Cathedral of St Peter and Church of Our Lady in Trier. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Německý Trevír je archeologickým skvostem. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]