Katedrála v Trevíru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svatého Petra v Trevíru
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolicismus
Zasvěcenísvatý Petr
Architektonický popis
Stavební slohrománská architektura
Typ stavbykatedrála
Výstavba1235
Specifikace
Délka112,5 m
Šířka41 m
Další informace
AdresaTrevír, NěmeckoNěmecko Německo
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katedrála svatého Petra v Trevíru
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii
Zařazení do seznamu
Zařazení(neznámé zasedání)

Katedrála svatého Petra v Trevíru (německy Hohe Domkirche St. Peter zu Trier) je katedrála a významná románská architektonická památka v německém městě Trevír. Od roku 1986 zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO.[1] Jde o nejstarší kostel v celém Německu a největší sakrální stavbu v Trevíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála

Nejstarší část lodi byla postavena již ve 4. století, ještě v římské éře (Trevír založili Římané pod názvem Augusta Treverorum již v 1. století).

Stavbou měl pátého trevírského biskupa Maximina pověřit římský císař Konstantin I. Veliký, známý svým přestupem ke křesťanství (krom toho dal postavit nedaleký trůnní palác a lázně). Původní římský chrám byl však zničen Franky a roku 882 znovu Vikingy.

Současná podoba chrámu, zejména jeho nejslavnější západní část (takřečený westwerk), pochází především z jeho obnovení na konci 10. a na začátku 11. století, v němž klíčovou roli sehrál trevírský arcibiskup Poppo Babenberský.

Apsida byla dokončena kolem roku 1196. V průběhu doby chrám ovlivnila gotika (klenby), renesance (sochařská výzdoba) i baroko (vnitřní kaple), přesto si zachoval převážně románský ráz.

Politický význam chrámu byl ve středověku dán tím, že arcibiskup trevírský byl říšským knížetem i kurfiřtem (volitelem panovníka Svaté říše římské).

K nejvzácnějším památkám katedrály patří tzv. Kristovo roucho, které prý přivezla do Trevíru Konstantinova matka Helena, velká sběratelka relikvií. Roucho bylo vystaveno dosud jen osmnáctkrát a budí stále velký zájem věřících i turistů, ovšem jako u mnoha jiných relikvií existují pochyby o jeho skutečném původu, což bývá též předmětem ironizace - při jeho vystavení v roce 1996 například trevírští recesisté vystavili spodky slavného trevírského rodáka Karla Marxe s tím, že na rozdíl od Kristova roucha u nich je aspoň jistota, že je Marx opravdu nosil.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trier Cathedral na anglické Wikipedii.

  1. Roman Monuments, Cathedral of St Peter and Church of Our Lady in Trier. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Německý Trevír je archeologickým skvostem. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]