Přeskočit na obsah

Mathildenhöhe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mathildenhöhe v Darmstadtu
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1614 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2021 (44. zasedání)

Mathildenhöhe (volný český překlad „Matildin kopec“) je vyvýšenina na okraji centra města Darmstadt. Nachází se zde tzv. Darmstadtská umělecká kolonie – soubor staveb z období 1899 až 1914 v secesním stylu. Jsou dílem stejnojmenné skupiny umělců (Darmstadtská umělecká kolonie), kteří zde žili a pracovali, a kteří byli z podstatné části podporováni mecenáši – především Arnoštem Ludvíkem Hesenským. Ten poskytl mimo jiné pozemky – v minulosti se na Mathildenhöhe rozkládaly zahrady hesenského velkovévodského dvora. Ty byly v roce 1833 přebudovány ve stylu anglického krajinářského parku. Lokalita byla pojmenována po Matildě Bavorské, manželce Ludvík III. Hesensko-Darmstadtského.

Mathildenhöhe bylo ve své době centrem vznikajícího reformní hnutí v architektuře, umění a řemeslech. Záměrem umělců při návrhu budov byl rozvoj experimentálního raně modernistického životního a pracovního prostředí. V letech 1901, 1904, 1908 a 1914 zde proběhly výstavy. Pro zdejší stavby je charakteristická bujná secesní výzdoba a domy navrženými do posledního šálku čaje: umělci na darmstadtském Mathildenhöhe položili základ pro to, co Bauhaus později zdokonalil a co je nyní spojováno s konceptem „Nové objektivity“. Osobnosti spojené s Darmstadtskou uměleckou kolonií jsou např. Peter Behrens, Paul Bürck, Rudolf Bosselt, Hans Christiansen, Ludwig Habich, Patriz Huber, Bernhard Hoetger, Albin Müller a Joseph Maria Olbrich.

V roce 2021 byla část staveb na vyvýšenině zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o Svatební věž (1908), výstavní budovu (1908), pravoslavou kapli Máří Magdalény (1897-99), Liliin bazén, památník Gottfrieda Schwaba, pergolu s okolní zahradu, zahradní pavilon "Labutí chrám", fontánu Arnošta Ludvíka, vily jednotlivých umělců a další stavby.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]