Kontorhausviertel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Speicherstadt a čtvrť Kontorhausviertel s Chilehausem
Světové dědictví UNESCO
Hamburg.Skylift.Kontorhausviertel.wmt.jpg
Smluvní stát NěmeckoNěmecko Německo
Chilehaus
Chilehaus
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 1467 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2015 (39. zasedání)

Kontorhausviertel je název části Hamburku v jihovýchodní části centra města. Pojmenování dostala podle řady velkých administrativních budov, v němčině Kontorhäuser. Kontorhausviertel je vymezen ulicemi Steinstraße, Meßberg, Klosterwall a Brandstwiete.

Kontorhaus je německý výraz pro čistě kancelářskou budovu obchodních společností (zabývajících se především zámořským obchodem). Vznikaly mezi roky 1886 a 1938 v severoněmeckých přístavních městech, především právě v Hamburku. Vznik tohoto druhu budov byl podpořen v Hamburku souběžnou výstavbou Speicherstadtu (Skladištního města) v blízkosti centra města, který poskytoval velké plochy skladovacích prostor. Pro tyto budovy je typická skeletová nosná konstrukce z železobetonu či oceli, která umožňovala variabilitu dělení vnitřních prostor. Vnější fasáda sestává z neomítaného zdiva z černých cihel a bohatého prosklení ve stylu expresionismu. Budovy jsou většinou pěti až sedmi-patrové a mají vnitřní nádvoří. Novátorským řešením v době vzniku těchto budov bylo použití ústředního topení, vnitrobudovního poštovního systému, výtahů Páternoster či centralizované hygienické zázemí.

Nejvýraznějšími budovami Kontorhausviertel jsou Chilehaus, Sprinkenhof, Messberghof, Miramarhaus, Montanhof, Hubertushaus, Helmut-Schmidt-Haus a další. Kontorhausviertel společně se Speicherstadtem byl v roce 2015 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]