Waddenské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Waddenské moře
Světové dědictví UNESCO
Waddenské moře při odlivu
Waddenské moře při odlivu
Smluvní státNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
NěmeckoNěmecko Německo
DánskoDánsko Dánsko
Souřadnice
Typpřírodní
Kritériumvii,ix,x
Odkaz1314 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2009 (33. zasedání)
Změny2014 (rozšíření)

Waddenské moře (nizozemsky Waddenzee, německy Wattenmeer, dánsky Vadehavet, frísky Waadsee) je pobřežní část Severního moře mezi Frískými (též Wadskými) ostrovy a pevninou Nizozemska, Německa a Dánska. Jedná se o tzv. wattové moře, které je 500 km dlouhé a průměrně 20 km široké a které má nesmírnou ekologickou hodnotou. Většina jeho rozlohy je prohlášena ramsarským mokřadem, německá a nizozemská část je od července roku 2009 světovým přírodním dědictvím UNESCO (dánská od roku 2014). Oblast se také využívá pro rybářství, turistiku a v nizozemské části pro těžbu zemního plynu.

Pro Waddenské moře jsou typické mělčiny a písčiny, které vznikají při odlivu a jsou rozděleny hlubokými a mělkými brázdami. Podél pobřeží je většinou písčina, která je při každém přílivu zaplavována slanou mořskou vodou. Do Waddenzee ústí v německé části řeky Emže, Vezera a Labe a v Nizozemsku IJssel a všechny vodní toky ústící do jezera IJsselmeer, které bylo od Waddenského moře odděleno hrází Afsluitdijk při realizaci projektu Zuiderzeewerken.

Oblast o rozloze asi 10 000 km² je ukázkou přirozeného slaného mokřadu s bohatstvím flóry i fauny. Typické je především ohromné množství ptáků, čítající až 6 milionů jedinců zejména z řádu brodivých a vrubozobých. Odpočívají tu během migrací mezi severem a jihem a někteří z nich zde i přezimují. K zastávce je láká velké množství potravy - měkkýši i jiní bezobratlí, žijící v písčitém bahně na mělčinách. V mělkých vodách je také možné pozorovat velká hejna ryb a na písčinách lze dokonce zahlédnout tuleně obecné a kuželozubé.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]