Park Muskau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pücklerův krajinářský park Muskau
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Typkulturní
Kritériumi, iv
Odkaz1127 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2004 (28. zasedání)

Park Muskau (německy Muskauer Park, oficiální název: Fürst-Pückler-Park Bad Muskau, Pücklerův krajinářský park Muskau, polsky Park Mużakowski) je park u města Bad Muskau na německo-polské hranici.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Krajinný park na březích řeky Lužické Nisy na hranici mezi Polskem a Německem je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Park leží přibližně 50 km severozápadně od města Zhořelec u města Bad Muskau a rozkládá se na celkové ploše 830 ha,[1] z čehož 560 ha bylo zapsáno na seznam UNESCO. V současnosti se přibližně dvě třetiny parku nacházejí na polském území a jedna třetina na německém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pücklerův krajinářský park Muskau byl založen hrabětem Hermannem von Puckler-Muskau v letech 1815 až 1844. Po návratu z Anglie se hrabě Pückler rozhoduje přebudovat původní francouzskou zahradu na anglický park. Vykupuje sousední pozemky a v roce 1817 začíná s budováním jezera pojmenovaného podle jeho druhé manželky na Luciiensee okolo zámku. V roce 1819 pozval k spolupráci na stavebních úpravách původní středověké pevnosti na Nový zámek architekta Karla Friedricha Schinkela. V roce 1845 však Pückler kvůli finančním potížím musel panství Muskau prodat. Panství získal Friedrich von Oranien-Nassau, který zaměstnal Eduarda Petzolda, Pücklerova žáka, a ten pokračoval v budování krajinářského parku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Der Muskauer Park – UNESCO Welterbe [online]. město Bad Muskau [cit. 2020-01-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-12-26. (německy)