Přeskočit na obsah

Speicherstadt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Speicherstadt a čtvrť Kontorhausviertel s Chilehausem
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
Speicherstadt
Speicherstadt
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz1467 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2015 (39. zasedání)

Speicherstadt (německy doslovně „město skladů“) je historický komplex skladovacích budov v hamburském přístavu. Speicherstadt byl vybudován mezi roky 1883 a 1927 jižně od centra města jako součást hamburské bezcelní zóny volného obchodu. Od roku 2015 je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO společně s nedalekou městskou čtvrtí Kontorhausviertel.

Rozkládá se na ploše přibližně 26 hektarů (včetně vodních ploch), má protáhlý tvar dlouhý 1,5 km a široký 150 až 250 m a je protkán několika vodními kanály. Sklady z červených cihel v novogotickém stylu jsou postaveny na dřevěných pilotách. Přední část budov je z ulice, zatímco zadní průčelí navazuje na stěnu kanálu. Charakteristické štítové stěny bývají korunovány věžičkami. Současná využitelná plocha všech budov ve Speicherstadtu je přibližně 630 000 m². Budovy mají různé účely, některé jsou stále používány jako sklady, jiné jsou určeny pro muzejní nebo výstavní činnost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hamburk byl v roce 1815 po Vídeňském kongresu začleněn do Německého spolku, nikoli však do Německého celního spolku. V roce 1871 vzniklo Německé císařství a v roce 1881 byla podepsána dohoda o zapojení Hamburku do celního spolku. V této dohodě byla sjednána výstavba skladišť, která by umožnila zařazení celého města do celní unie, avšak s výjimkou pro zachování bezcelního obchodu ve vymezeném, určeném prostoru na území Hamburku - Speicherstadtu. V této obchodní enklávě se tedy i nadále uplatňovalo tradiční privilegium hamburských obchodníků na dovoz zboží bez cel, jeho uskladnění a zpracování (především káva, čaj, koření a tabák).

První část skladišť Speicherstadtu byla zprovozněna v roce 1888, výstavba probíhala v letech 1883–1927. Za druhé světové války byla čtvrť těžce poškozena, ale posléze znovu vybudována – celkem 15 skladištních budov bylo doplněno dalšími šesti menšími pomocnými stavbami. Ve 20. až 40. letech vyrostla v sousedství čtvrť Kontorhausviertel.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

příčný řez Speicherstadtu z roku 1888
příčný řez Speicherstadtu z roku 1888
panorama Speicherstadtu
panorama Speicherstadtu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁKOVÁ, Lena. Město ve městě. Magazín Víkend DNES. 2020, čís. 16, s. 29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]