Olivová hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olivová hora
הַר הזיתים
Olivová hora

Vrchol 815 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Státy Izrael Izrael
Pohoří Jeruzalém
Souřadnice
Olivová hora
Olivová hora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olivová hora nebo Olivový vrch, případně Olivetská hora (hebrejsky הַר הַזֵּיתִים‎‎ Har ha-Zejtim, arabsky جبل الزيتون‎‎ Džabal az-Zajtún nebo جبل الطور‎‎ Džabal at-Túr) je vrch ve východním Jeruzalémě. Je pojmenován podle olivovníků, které na něm dříve hojně rostly. Na jeho západním svahu se nachází největší židovský hřbitov na světě. Na úpatí vrchu se nachází Getsemanská zahrada, kam podle evangelií chodíval Ježíš Kristus a kde byl zajat večer před svým ukřižováním (Mt 26, 30 (Kral, ČEP) a par.)

Olivová hora zastává důležité místo v židovské eschatologii, neboť podle některých tezí právě od ní má přijít mesiáš a vzkřísit mrtvé cestou do Jeruzaléma. To je důvod, proč se od středověku nechávali zbožní židé pohřbívat na západním svahu hory, přímo naproti Chrámové hoře. Na severovýchodním úpatí hory se rozkládá Národní park Emek Curim.

Na hoře bylo v minulosti prováděno rituální porážení a zpopelňování „červené krávy“ (hebrejsky פָּרָה אֲדֻמָּה para aduma)[1], jejíž popel sloužil k obřadnímu očišťování před vstupem do Chrámu. Popel byl poté uložen na několika místech, z nichž jedno bylo právě na Olivové hoře.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olivový vrch na slovenské Wikipedii.

  1. Nu 19, 2–6 (Kral, ČEP)
  2. Časopis Šavua tov 35/5767, str. 3-4

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]