Olivová hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olivová hora
הַר הזיתים
Olivová hora
Olivová hora

Vrchol 826 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Stát IzraelIzrael Izrael
Pohoří Jeruzalém
Souřadnice
Olivová hora
Olivová hora
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olivová hora nebo Olivový vrch, případně Olivetská hora (hebrejsky הַר הַזֵּיתִים‎‎ Har ha-Zejtim, arabsky جبل الزيتون‎‎ Džabal az-Zajtún nebo جبل الطور‎‎ Džabal at-Túr) je vrch ve východním Jeruzalémě. Je pojmenován podle olivovníků, které na něm dříve hojně rostly. Na jeho západním svahu se nachází největší židovský hřbitov na světě. Na úpatí vrchu se nachází Getsemanská zahrada, kam podle evangelií chodíval Ježíš Kristus a kde byl zajat večer před svým ukřižováním (Mt 26, 30 (Kral, ČEP) a par.)

Křesťanské poutní stavby[editovat | editovat zdroj]

  • Kaple Nanebevstoupení Páně - drobná centrální stavba s kupolí, uvnitř odhalen úsek skály s Kristovými šlépějemi (otisky chodidel na místě, ze kterého měl Kristus vstoupit na nebe), v ohradní zdi jsou dochované výběhy kleneb z původního byzantského atria
  • Bazilika všech národů (v Getsemanské zahradě), zvaná též Bazilika Agónie, podle místa, kde se Kristus údajně potil krví - před hlavním oltářem je obnažený úsek skály, ohrazený ocelovým plotem v podobě trnové koruny, zde se měl Kristus modlit před svým zatčením; moderní trojosá stavba v antikitujícím slohu byla postavena na místě byzantského kostela, přestavěného křižáky na baziliku a pobořeného muslimy; tato novostavba byla financovaná křesťany mnoha národů; projekt z let 1919-1924 navrhl Antonio Barluzzi.

Židovský hřbitov na Olivové hoře[editovat | editovat zdroj]

Olivová hora zastává důležité místo v židovské eschatologii, neboť podle některých tezí právě od ní má přijít mesiáš a vzkřísit mrtvé cestou do Jeruzaléma. To je důvod, proč se od středověku nechávali zbožní židé pohřbívat na západním svahu hory, přímo naproti Chrámové hoře. Na severovýchodním úpatí hory se rozkládá Národní park Emek Curim.

Na hoře bylo v minulosti prováděno rituální porážení a zpopelňování „červené krávy“ (hebrejsky פָּרָה אֲדֻמָּה para aduma)[1], jejíž popel sloužil k obřadnímu očišťování před vstupem do Chrámu. Popel byl poté uložen na několika místech, z nichž jedno bylo právě na Olivové hoře.[2]

Slavné hroby:


Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olivový vrch na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • The Holy Land. Bonechi-Steimatzky Florence 1992

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]