Abšalom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Avšalom. Další významy jsou uvedeny na stránce Avšalom (rozcestník).
Abšalom
Absalom Albert Weisgerber.jpg
Narození 10. století př. n. l.
Hebron
Úmrtí 10. století př. n. l.
Wood of Ephraim
Děti Tamar
Rodiče David a Maacah
Příbuzní Tamar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abšalom (hebrejsky: אבשלום‎‎‎‎, Avšalom) byl třetím synem izraelského krále Davida, jeho matkou byla Maaka. Jeho příběh se objevuje v Druhé knize Samuelově.

Abšalomova pomsta[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na sebe Abšalom upozorní zabitím svého staršího bratra Amnona, prvorozeného Davidova syna. Motivem je pomsta své sestry Támar, po které Amnon toužil, znásilnil ji a vyhnal. Po vykonání pomsty uprchne do království otce své matky. Davidův pobočník a vojevůdce Joáb později přiměje svého pána, aby povolil Abšalomův návrat do Jeruzaléma, ale David ho nadále nenávidí.

Abšalomovo povstání[editovat | editovat zdroj]

Pro své neshody s otcem se rozhodl jej svrhnout. Popudil proti Davidovi celý Jeruzalém a David byl nucen město opustit. Abšalom město obsadil a veřejně spal s konkubínami svého otce, což byl boží trest za první Davidův hřích, kdy tajně svedl ženu Uriáše Chetejského Batšeba. V tomto období byl Abšalom považován za krále Izraele. Abšalom nechal na radu svého věrného rádce Achitofela Davida ještě té noci pronásledovat, ale akce byla vyzrazena a David uprchl za Jordán. Achitofel pro své selhání spáchal sebevraždu oběšením, která je po Saulově smrti již druhou zaznamenanou v Bibli. Abšalom pak pokračoval v tažení proti svému otci, David poslal svá vojska proti němu. Nařídil, aby Abšalomovi nebylo ublíženo. Když byl ale Abšalom dopaden, Joáb ho přikázal zabít. David velice truchlil a zlobil se na Joába, který v zabití Abšaloma viděl upevnění morálky vojsk. Joáb pak opět získal přízeň Davida, když porazil Šebovo povstání, které následovalo.

Abšalom je podle tradice pohřben v Jad Avšalom.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]