Abšalom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Avšalom. Další významy jsou uvedeny v článku Avšalom (rozcestník).
Abšalom
Narození 10. století př. n. l.
Hebron
Úmrtí 10. století př. n. l.
Wood of Ephraim
Děti Tamar
Rodiče David a Maacah
Příbuzní Tamar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abšalom (hebrejsky: אבשלום‎‎‎‎, Avšalom) byl třetím synem izraelského krále Davida, jeho matkou byla Maaka. Jeho příběh se objevuje v Druhé knize Samuelově.

Abšalomova pomsta[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na sebe Abšalom upozorní zabitím svého staršího bratra Amnona, prvorozeného Davidova syna. Motivem je pomsta své sestry Támar, po které Amnon toužil, znásilnil ji a vyhnal. Po vykonání pomsty uprchne do království otce své matky. Davidův pobočník a vojevůdce Joáb později přiměje svého pána, aby povolil Abšalomův návrat do Jeruzaléma, ale David ho nadále nenávidí.

Abšalomovo povstání[editovat | editovat zdroj]

Pro své neshody s otcem se rozhodl jej svrhnout. Popudil proti Davidovi celý Jeruzalém a David byl nucen město opustit. Abšalom město obsadil a veřejně spal s konkubínami svého otce, což byl boží trest za první Davidův hřích, kdy tajně svedl ženu Uriáše Chetejského Batšeba. V tomto období byl Abšalom považován za krále Izraele. Abšalom nechal na radu svého věrného rádce Achitofela Davida ještě té noci pronásledovat, ale akce byla vyzrazena a David uprchl za Jordán. Achitofel pro své selhání spáchal sebevraždu oběšením, která je po Saulově smrti již druhou zaznamenanou v Bibli. Abšalom pak pokračoval v tažení proti svému otci, David poslal svá vojska proti němu. Nařídil, aby Abšalomovi nebylo ublíženo. Když byl ale Abšalom dopaden, Joáb ho přikázal zabít. David velice truchlil a zlobil se na Joába, který v zabití Abšaloma viděl upevnění morálky vojsk. Joáb pak opět získal přízeň Davida, když porazil Šebovo povstání, které následovalo.

Abšalom je podle tradice pohřben v Jad Avšalom.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]