Jóšijáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sochy judských králů Jóšijáše a Menašeho v Escorialu

Jóšijáš, taktéž Joziáš, hebrejsky יאשיהו Jošijahu (649 př. n. l. - 609 př. n. l.) byl judský král z davidovské dynastie vládnoucí v letech 640609 př. n. l. a syn zavražděného krále Amóna.

Za své vlády uskutečnil významnou náboženskou reformu, během které se pokusil odstranit ve starověkém Judsku všechny pohanské kulty a ustanovil jako legální pouze jediný kult a to Hospodinův. Podle 22. kapitoly 2. knihy královské se tak mělo stát v osmnáctém roce jeho panování, kdy byla během oprav jeruzalémského Chrámu nalezena kniha Zákona - ספר תורה. Král měl tedy zničit veškerá kultovní místa ostatních bohů, včetně oltáře postaveného Molochovi.

Kromě náboženské reformy se projevil jako velmi schopný panovník, za jehož vlády Judsko ovládlo dokonce i rozsáhlé oblasti bývalého severoizraelského království až po Jizre'el a Galileu.

Roku 609 př. n. l. padl v bitvě u Megida s egyptským faraónem Nekoem II., který jej porazil, když táhl na pomoc svým asyrským spojencům v boji proti Babylónii.

Po Jóšijášově smrti již judské království nedosáhlo takového rozmachu, jako za jeho vlády. Jeho syn Joachaz byl roku 609 př. n. l. po krátkém panování sesazen faraónem Nekóem II.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FILKENSTEIN, Israel; SILBERSTEIN, Neil Asher. Objevování Bible: svatá Písma Izraele ve světle moderní archeologie. Praha : Vyšehrad, 2007.  
  • HERZOG, Chaim; GICHON, Mordechai. Biblické války. Brno : Jota, 1999.