Konkubinát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Na tento článek je přesměrováno heslo Kuběna. O příjmení pojednává článek Kuběna (příjmení).

Konkubinát je historický a církevně-právní název pro kvazimanželské soužití muže a ženy, tedy bez řádného oddání. Konkubína, zastarale kuběna nebo souložnice, je žena žijící s mužem v takovém soužití.

Podobně jako manželství, může mít konkubinát formu polygamickou nebo monogamickou. V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném manželství.

V některých kulturách měl někdy muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny. Konkubína potom v tomto smyslu znamená „poddaná, manská žena-souložnice“, zakoupená za účelem rození potomků a službě manželovi.[zdroj?]

Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. nesezdané soužití, tedy soužití muže a ženy mimo manželství, ačkoli již bez negativního chápání ze strany společnosti.

Z hlediska církevně-právního je konkubinátem i soužití v manželství sice občansky uzavřeném, ale z církevního pohledu neplatném. Takovéto soužití je z objektivního hlediska pro Církev vždy těžce hříšné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]