Svatá Helena (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatá Helena
Saint Helena
Vlajka
vlajka
Znak
znak
Motto: Loyal and Unshakeable.
(Věrní a neotřesitelní.)
geografie

Saint Helena Airport location.svg
Mapa Svaté Heleny

Hlavní město: Jamestown
Souřadnice:
Rozloha: 121 km²
Časové pásmo: GMT (UTC)
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 4 255 (2008)
Jazyk: angličtina
správa regionu
Nadřazený celek: Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha
Guvernér Mark Andrew Capes
Měna: svatohelenská libra
mezinárodní identifikace
Telefonní předvolba: +290

Svatá Helena je od roku 2009 součást britského zámořského území s vlastní ústavou a názvem Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha (anglicky Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha), jehož guvernér spravuje i uvedené okolní ostrovy. Žije na něm (podle sčítání z roku 2008) 4 255 obyvatel. Správním střediskem ostrova sopečného původu je Jamestown, ve kterém žije přibližně 1 500 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Svatá Helena (122 km²) se nachází v jižním Atlantiku 1 930 km západně od břehu Angoly. Ostrov má mírné podnebí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Longwood House - Napoleonův dům
ostrovy Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha v Atlantiku
Red pog.png
Svatá Helena
ostrovy Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha v Atlantiku

Ostrov se zapsal do historie zejména jako místo, kde byl internován Napoleon Bonaparte po své porážce u Waterloo v roce 1815; Britové ho zde drželi šest let až do jeho smrti v roce 1821.

Ostrov byl prý objeven 21. května 1502 portugalským navigátorem João da Nova. Portugalští mořeplavci objevili ostrov neobydlený a postavili na něm kapli a několik domů. Stálé obyvatele ale ostrov i přes tuto výstavbu neměl. Prvním Angličanem, který ostrov v roce 1591 navštívil, byl mořeplavec a pirát Thomas Cavendish. V letech 16451659 patřil ostrov Holandsku. Po roce 1651 připadl ostrov do britské sféry vlivu jakožto majetek britské Východoindické společnosti, přerušené jen v roce 1673, kdy ostrov získali na dva měsíce Holanďané. Po otevření Suezského průplavu v roce 1869 ztrácelo toto území na významu.

V průběhu druhé búrské války byl na ostrově vybudován zajatecký tábor,[1] kde bylo internováno přes 5 000 lidí. V průběhu II. světové války byl ostrov Ascension převeden pro potřeby americké armády pod její správu a bylo zde vybudováno vojenské letiště.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Dnešní hospodářství ostrova je velmi slabé, konkurence neschopné a zcela závislé na pomoci z Londýna.[zdroj?] Britská vláda se snaží podpořit ekonomiku ostrova, proto se mělo v květnu roku 2005 začít stavět letiště, které mělo být dostavěno roku 2010. V roce 2011 byly plány obnoveny a mělo by být zprovozněno v roce 2015.

Částečný příjem přináší turistický ruch, spjatý především s prezentací Napoleonova života, jeho pobytu ve vyhnanství na Svaté Heleně od roku 1815 do jeho smrti v roce 1821.

Poštovní známky[editovat | editovat zdroj]

Až v roce 1858 měl ostrov své definitivní emise s označením ST. HELENA, předtím zde platily známky britské. Zdejší známky platily i v dependencích Svaté Heleny, známkových zemích Tristan da Cunha a Ascension, kde byly zprvu opatřeny přetiskem. V UPU (Světová poštovní unie) byl ostrov nepřímo od 1. října 1879.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Doprava zajatých Búrů na ostrov sv. Heleny. Ilustrovaný svět. 1901, roč. I, čís. 4, s. 108.  
  2. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha : GKP, 1986. Kapitola Afrika, s. 159.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]