João da Nova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
João da Nova
Joao da Nova.jpg
Narození 1460
Maceda
Úmrtí 10. července 1509 (ve věku 48–49 let)
Kóčin
Funkce starosta Lisabonu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

João da Nova (portugalská výslovnost: ʒuɐw dɐ nɔvɐ), také Xoán de Novoa, Juan de Nova (asi 1460 Maceda, Ourense, Španělskočervenec 1509 Kóčin, Indie) byl španělský mořeplavec a průzkumník Atlantského a Indického oceánu ve službách Portugalska.

Popis cesty[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 9. a 10. března 1501 vyplul jako velitel portugalské expedice do Indie. V květnu 1501 objevil v jižním Atlantiku ostrov Ascension původně nazývaný "Concepsão". Po obeplutí mysu Dobré naděje, pokračoval na sever, kde v průlivu mezi ostrovem Madagaskar a africkým kontinentem objevil ostrov, který nese jeho jméno Juan de Nova. V listopadu roku 1501 připlul do indického přístavu Kannur, kde se 31. prosince 1501 účastnil s malou flotilou první portugalské námořní bitvy v Indickém oceánu. V lednu 1502 se vydává na zpáteční cestu, na které 21. května 1502 v jižním Atlantiku objevil ostrov. Tento den byl svátek Flavii Iulii Heleny a na její počest ostrov nazval Svatá Helena.

Znovu do Indie se vydává v roce 1505. Po obeplutí mysu Dobré naděje byl zajat na území dnešního Mosambiku. Po osvobození pokračoval do Indie. I v letech 1506–1509 pobýval v Indickém oceánu, účastnil se několika bitev v Ománském zálivu odsud v bojích napadal města a postupoval na západ k Hormuzskému průlivu a k ostrovu Hormuz. V roce 1509 byl opět v Indii, kde téhož roku v přístavu Kóčin zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku João da Nova na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]