Úřad pro papežské bohoslužby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Úřad pro papežské bohoslužby
Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis
Založeno15. srpna 1967
AdresaPalazzo Apostolico Vaticano,
00120 Città del Vaticano
CeremoniářDiego Giovanni Ravelli
Ufficio delle celebrazioni Liturgiche del Sommo Pontefice
Dikasterium Římské kurie

Úřad pro papežské bohoslužby (lat.: Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis) je orgán Římské kurie řízený hlavním papežským ceremoniářem (it. Maestro delle celebrazioni liturgiche pontificie), který pečuje o liturgické slavnosti a jiné obřady, jimž předsedá papež. Úloha papežského ceremoniáře je vymezena článkem 182 §1-2 apoštolské konstituce Pastor Bonus Jana Pavla II.

Článek 182 Pastor Bonus[editovat | editovat zdroj]

Čl. 182 § 1. Úřad pro papežské bohoslužby připravuje všechno, co je nezbytné pro liturgii a další posvátné úkony konané papežem nebo v jeho jméno podle současných liturgických předpisů. § 2. (Hlavní) ceremoniář papežské liturgie je jmenován papežem na pětileté funkční období; papežští ceremoniáři, kteří mu asistují při posvátných obřadech jsou rovněž jmenováni státním sekretářem na stejně dlouhé funkční období.

Papežská hudební kaple[editovat | editovat zdroj]

Papež František dne 17. ledna 2019[1] ustanovil, že součástí Úřadu pro papežské bohoslužby se stává i Papežská hudební kaple (Cappella Musicale Pontificia), která průvodně spadala pod úřad Majordoma Jeho Svatosti a následně pod Prefekturu papežského domu, i když měla výrazně autonomní postavení.

Seznam papežských ceremoniářů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff na anglické Wikipedii.

  1. Papež František, motu proprio Fin dalla sua antica fondazione, Řím 19.01.2019.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WASSILOWSKY, Günther; WOLF, Hubert. Päpstliches Zeremoniell in der Frühen Neuzeit – Das Diarium des Zeremonienmeisters Paolo Alaleone de Branca während des Pontifikats Gregors XV. (1621–1623). Münster: Rhema-Verlag, 2007. ISBN 978-3-930454-80-8. (němčina) S kompletním původním textem latinského diaria. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]