Úřad pro papežské bohoslužby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úřad pro papežské bohoslužby
Emblem of the Holy See usual.svg
Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis
Založeno 15. srpna 1967
Adresa Palazzo Apostolico Vaticano,
00120 Città del Vaticano
Ceremoniář Mons. Guido Marini
Ufficio delle celebrazioni Liturgiche del Sommo Pontefice
Dikasterium Římské kurie

Úřad pro papežské bohoslužby (lat.: Officium de Liturgicis Celebrationibus Summi Pontificis) je orgán Římské kurie řízený hlavním papežským ceremoniářem (it. Maestro delle celebrazioni liturgiche pontificie), který pečuje o liturgické slavnosti a jiné obřady, jimž předsedá papež. Úloha papežského ceremoniáře je vymezena článkem 182 §1-2 apoštolské konstituce Pastor Bonus Jana Pavla II.

Článek 182 Pastor Bonus[editovat | editovat zdroj]

Čl. 182 § 1. Úřad pro papežské bohoslužby připravuje všechno, co je nezbytné pro liturgii a další posvátné úkony konané papežem nebo v jeho jméno podle současných liturgických předpisů.

§ 2. (Hlavní) ceremoniář papežské liturgie je jmenován papežem na pětileté funkční období; papežští ceremoniáři, kteří mu asistují při posvátných obřadech jsou rovněž jmenováni státním sekretářem na stejně dlouhé funkční období.

Seznam papežských ceremoniářů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WASSILOWSKY, Günther; WOLF, Hubert. Päpstliches Zeremoniell in der Frühen Neuzeit – Das Diarium des Zeremonienmeisters Paolo Alaleone de Branca während des Pontifikats Gregors XV. (1621–1623). Münster: Rhema-Verlag, 2007. ISBN 978-3-930454-80-8. (němčina) S kompletním původním textem latinského diaria. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]