Apoštolská penitenciárie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Apoštolská penitenciárie je jeden ze tří tribunálů Římské kurie. Je především tribunálem milosrdenství, který rozhoduje otázky týkající se odpuštění hříchů v římskokatolické církvi. Podle konstituce Pastor Bonus "Kompetence Apoštolské penitenciárie se vztahuje na to, co se týká vnitřního oboru a odpustků. Pro vnitřní obor, ať již svátostný nebo nesvátostný, poskytuje absoluce, dispense, přeměny, sanace, odpuštění a jiné milosti. Stará se o to, aby byl v patriarchálních bazilikách města Říma k dispozici dostatečný počet penitenciářů, kteří jsou vybaveni potřebnými oprávněními. Témuž dikasteriu je svěřeno vše to, co se týká poskytování a využití odpustků, při zachování práva Kongregace pro nauku víry sledovat vše, co se týká dogmatické nauky o nich."[1]

Vedení tribunálu[editovat | editovat zdroj]

V čele tribunálu stojí hlavní penitenciář (Svatého stolce), kterým je od roku 2012 Manuel Monteiro de Castro. Hlavní penitenciář je titulární biskup a obvykle i kardinál. Jeho úkolem je (mimo řízení tribunálu) například vykonávat předepsané modlitby za umírajícího papeže.[2] Je jedním z mála vysokých hodnostářů Svatého stolce, který neztrácí úřad v období sedisvakance na papežském trůně. Z řad dalších úředníků tribunálu ještě vystupuje regent (jako muž číslo 2), kterým je momentálně biskup Gianfranco Girotti.

Pravomoce tribunálu se vztahují na tzv. forum internum (tj. oblast svědomí) a jeho hlavním úkolem je rozhodovat o těch odvoláních či zproštěních církevních trestů a cenzur, kteréžto podle kanonického práva spadají do gesce Svatého stolce, dispenzovat od těch překážek udělení svátostí, jejichž prominutí je vymezeno Svatému stolci, a vydávat a kontrolovat odpustky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]