Fernando Filoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fernando kardinál Filoni
znak kardinála Filoniho

Fernando kardinál Filoni (15. dubna 1946 Manduria) je italský římskokatolický biskup, prefekt Kongregace pro evangelizaci národů a kardinál.

Kněžské svěcení přijal 3. července 1970. V roce 1979 se začal připravovat na diplomatickou službu v Papežské diplomatické akademii. Jako nuncius působil mezi lety 1992 a 2001 v mnoha zemích, včetně Srí Lanky, Íránu, Brazílie a Filipín. Ačkoliv byl tehdy formálně přiřazen do filipínské Manily, významně se podílel na tzv. takzvané Studijní misi do Číny, kdy se urovnávaly vztahy s čínskou katolickou církví jak s oficiální, tak s podzemní.[1] Dne 17. ledna 2001 byl jmenován apoštolským nunciem v Iráku a Jordánsku a zároveň osobním arcibiskupem. Biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 19. března téhož roku.

Po vypuknutí války v Iráku odmítl opustit nunciaturu a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu.[1][2][3] V únoru 2005 byl jmenován nunciem na Filipínách. Dne 9. června 2007 se vrátil do Vatikánu, kde byl pověřen prací ve státním sekretariátu jako vedoucí sekce pro všeobecné záležitosti.[4] Poté, co kardinál Ivan Dias dovršil v květnu 2011 kanonický věk a odešel na odpočinek, ho papež Benedikt XVI. jmenoval novým prefektem Kongregace pro evangelizaci národů.[5] Dne 6. ledna 2012 bylo oznámena jeho kardinálská nominace, kardinálské insignie převzal na konzistoři 18. února 2012. Kromě mateřského jazyka hovoří francouzsky, španělsky, anglicky a portugalsky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/novy-prefekt-propagandy-fide/
  2. http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/nuncius-chce-zustat-v-bagdadu-i-v-pripade-valky/
  3. http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/kres-ane-v-bagdadu-se-uchyluji-do-kostelu/
  4. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=8675
  5. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14535

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]